Ministarstvo financija odustalo je od uvođenja mogućnosti obnove predstečajnog postupka, a što je prema prvom prijedlogu u javnoj raspravi trebala biti i jedna od glavnih izmjena zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.
Uvođenje te mjere tijekom rasprave obrazlagalo se potrebom postizanja pravne sigurnosti za slučaj da sud odbije nagodbu. No, jučerašnja vladina sjednica na kojoj je usvojen paket novih izmjena tog zakona, pokazala je da Ministarstvo ne kani ići u otvaranje fronta s pravnicima, te da je dosljedno na liniji ubrzanja postupka, što bi obnova spriječila. Tako je i glavna novost izmjena da će u svim tekućim postupcima prilikom sklapanja nagodbe na sudu državu zastupati Državno odvjetništvo. Sve ostale izmjene, što je potcrtao i sam ministar financija Slavko Linić, već su u primjeni temeljem vladine uredbe iz rujna, pa ih se sad samo pretače u zakonski tekst. Za radnike predstečajnih dužnika Vlada je potvrdila da i nakon otvaranja predstečaja mogu podnositi Financijskoj agenciji ovršne isprave za naplatu svojih tražbina, čime se onemogućuje dužniku izbjegavanje plaćanja.
Radničke tražbine ne sudjeluju u predstečaju, a imaju prioritetan status, što je praksa pokazala kao mogući problem naplate. Fina će nadalje plijeniti novčana sredstva na dužnikovom računu u određenom iznosu s ciljm osiguranja naplate novčanih troškova predstečaja, i to prilikom blokade tvrtke, kako bi se onda iz tih sredstava u slučaju da dođe do predstečaja mogli podmiriti troškovi. Povećavaju se novčane kazne, pa je tako za poduzetnike i cijeli javni sektor kazna za plaćanje obveza izvan rokova povećana s milijuna na dva milijuna kuna. Isto tako s visokom novčanom kaznom do milijun kuna Vlada je sad zaprijetila svim tvrtkama s liste tvrtki od posebnog državnog interesa. Predvidjela je četiri moguća rizika, a jedan od njih je neuplata dividende u proračun.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.http://www.dnevno.hr/vijesti/svijet/107534-video-amerikanci-nam-otvorili-oci-hrvatsku-koja-ima-kapacitete-su-opljackali-politicari-ali-evo-rjesenja.html
Insolventno pravo je posebna priča, koju su za sada ispisali Mihajlo Dika i Domagoj Sajter. Sintezu tih priča preuzima i modificira Ministarstvo financija.
Priča o insolventnom pravu, kako je sada vidimo i doživljavamo već je viđena i ispričana u filmu „Tesna koža“.
Mislim da nije teško pogoditi tko je tu Dimitrije Mita Pantić, dalje, tko je tu Srećko Šojić, a tko su ostali, kao Persida, japanac, Brena, Suzana i ostali.
Oni koji su živjeli i radili u sustavu socijalističkog samoupravljanja, jako dobro znaju kako su bili ogavni Zborovi radnika na kojima bi dolazio financijski direktor i podnosi financijsko izvješće.
Kako je nekada bila utopija pravde ona pravda socijalističkog samoupravljanja tako je i sada utopija pravde pravda insolventnog prava bilo da je režirana od Mihajla Dike, bilo da je režirana od Domagoja Sajtera a bogami i da je režirana od strane Ministarstva financija.
Sve dok ne bude političke odgovornosti, javne odgovornosti, kao i zakonske odgovornosti „kriznog menadžmenta“ odnosno odgovornosti „koalicije vjerovnika“, sve ja samo nova verzija već viđene nepravde!
Bahat, a nesposoban, drugo se nije ni očekivalo.
Za njega treba osnovati Ministarstvi Harača. Tu je dobar.
A financije neka prepusti nekome pametnijem i kompetentnijem.
Uključite se u raspravu