'Podržavamo napore ministra financija i Vlade RH da zaštiti prava stotina tisuća građana koji su ugovorili kredite s promjenjivom kamatnom stopom koja se mijenja internim samovoljnim odlukama banaka', poručuje udruga Franak u upravo objavljenom otvorenom pismu povodom najava izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju.
U doduše još neslužbenim najavama izmjena Zakona spominje se da će država propisati način izračuna kamatnih stopa.
"Ističemo da je dosadašnji način promjene kamatne stope nezakonit, jer je u suprotnosti s odredbama članaka 269. do 272. Zakona o obveznim odnosima.
Napominjemo da postoje pozitivni primjeri i prakse, kako u okruženju tako i u zemljama EU, a neke se ogledaju i u presudama Europskog suda pravde (ECJ) koja se odnosi na primjenu Direktive 2008/48 u nacionalnom zakonodavstvu (2012) kojom je Sud je utvrdio da država može kao prijelazne mjere odrediti da se nova regulativa odnosno direktiva odnosi i na postojeće kredite/sklopljene ugovore, te da država može odrediti obveze kreditnim institucijama u pogledu toga koje naknade može nametnuti korisnicima kredita kao mjeru zaštite potrošača i u onom dijelu koji nije pokriven direktivom.
Vjerujemo kako će Vlada RH prepoznati nužnost da se u svim dijelovima u kojima Zakon o kreditnim institucijama osigurava zaštitu potrošača-korisnika kredita, osigura da se ta prava i zaštita odnose i na postojeće korisnike (one koji su već sklopili ugovore ranije) kao i one koji će tek sklopiti nakon stupanja na snagu ovog Zakona, jer će u suprotnom doći će do nejednakog položaja postojećih i budućih korisnika kredita, što se može smatrati stavljanjem u diskriminirajući položaj, jer će jedna skupina građana imati veću pravnu sigurnost i zaštitu, te pristup pravima, od druge i to u vrijeme kada i jedni i drugi imaju ugovorni odnos sa istom kreditnom institucijom.
Pozivamo Vladu RH da analizira i Direktivu EK 2008/48 o kreditnim ugovorima potrošača (Council Directive on credit agreements for consumers), te Direktivu o nefer klauzulama u potrošačkim ugovorima (Council directive on unfair terms in consumer contracts). Također, podsjećamo Vladu da je Udruga Franak u sklopu javne rasprave o izmjenama ZOKI-ja iznijela prijedloge amandmana koji se odnose upravo na reguliranje promjenjive kamatne stope."
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu