Meni je u redu da naši ljudi u Irskoj imaju tvrtke, a u Hrvatskoj zaposlenike, izjavio je u utorak ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić, na panelu o tržištu rada, obrazovanju i investiranju na konferenciji “Ulaganjima u ljudski kapital za gospodarski razvoj” u Zagrebu. Objašnjavajući pred zamjenikom glavnog tajnika Europske komisije Jean-Ericom Paquetom da on kao ministar podržava mobilnost radne snage, Pavić je naveo i da je i on živio u inozemstvu te da smatra u redu da to isprobaju i drugi, ali da želi da se vrate i ovdje zapošljavaju, a da tvrtke mogu imati vani.
“Neka mladi odlaze van, vide kako je to i vraćaju se. Mnogi iz moje generacije su otišli u Irsku. Sad se vraćaju. I dalje imaju tvrtke u Irskoj, ali se vraćaju i zapošljavaju”, izjavio je Pavić. Nije ulazio u to odakle će, prihvate li poduzetnici takvu praksu i tvrtke počnu masovno osnivati vani, a ovdje tek držati zaposlenike, on puniti budžet ministarstva te isplaćivati mirovine postojećim i budućim umirovljenicima. No, o tome su suptilno raspravljali okupljeni poduzetnici. Bojan Poljičak, direktor tvrtke Adecco u Hrvatskoj naveo je da je jako važno razviti gospodarstvo u Hrvatskoj. Pojasnio je da samo bogate zemlje, one koje imaju snažno vlastito gospodarstvo, mogu financirati raznoliku državnu potrošnju. To se odnosi i na mirovine.
“Važno je da razvijemo naše gospodarstvo, jer bogatijim državama je bolje i imaju sredstva da financiraju zdravstvo, mirovine, obrazovanje i druge usluge države”, kaže Poljičak. Veliko nerazumijevanje između vlasti i realnog sektora na panelu vladalo je i u pogledu investicija i zadržavanja stručnjaka. Nakon što je Ajit Singh, predsjednik Uprave ACG Worldwidea, indijske kompanije koja je u Hrvatsku uložila gotovo 50 milijuna eura u R&D centar i proizvodnju kapsula za lijekove u Ludbregu kroz svoju hrvatsku kompaniju ACG Lukaps, upitao planira li Hrvatska nuditi neke poticaje za R&D, odgovor nije dobio.
Ministar Pavić, a pokušala mu je u odgovaranju pomoći i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, priznali su da se priprema novi zakon o poticanju R&D-a. Hrvatska, inače, upozorio je Mladen Fogec, predsjednik Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj i čelnik lokalnog Siemensa, ima niska ulaganja u R&D od 0,6 posto BDP-a. Druge članice EU imaju 2-2,5%. I Fogec i direktor hrvatskog poljoprivredno-tehnološkog startupa Agrivi Matija Žulj naveli su da teško dolaze do radnika i da zato pozdravljaju napore ministrice Divjak na reformi obrazovnog sustava.
Poljičak kaže da Hrvatska u ovom trenutku ima problem, jer joj industrije najzaslužnije za rast BDP-a imaju najveći nedostatak kadrova i da zato treba mijenjati obrazovanje. Takav problem imaju turizam, proizvodnja, osobna potrošnja te ICT.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ako su radnici u HR ionako se placaju hr porezi (doprinosi, porez na dohodak, prirez itd) tako da tu nema pitanja ‘od kuda ce isplacivati mirovine’ posto je oko tih davanja sve jednako kao da je tvrtka registrirana u hr.
ono sto ostaje vani je porez na dobit + gubitak drzave na nacin da ne mogu naplatiti poduzetniku hrpetinu bezveznih kazni koje bi mu inace nakacili
Uključite se u raspravu