Prema podacima koji su se mogli čuti proteklih mjeseci, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu u posljednjih 7 godina napustilo je više od 250 tisuća Hrvata, piše HRT.
U odnosu na doba prvih gastarbajtera, razlika je u tome što sada odlazi velik broj visokoobrazovanih mladih ljudi. Najam stana i troškove života doseljenici u Njemačkoj teško mogu pokriti od samo jedne plaće, pa odlaze cijele obitelji.
"Ako ne privučemo njemačke tvornice u Hrvatsku, naši će radnici otići raditi u Njemačku!", napisao je svojedobno ekonomist Đuro Njavro. Tako se nekako i dogodilo. Mjereno bruto domaćim proizvodom po stanovniku, uspoređena s članicama Europske unije, Hrvatska je 2000. bila na 21. mjestu, a prošle je godine pala na 26.
Ekonomski razlozi iseljavanja nose prevagu u zemlji koju svi hvale. Tako Hrvata prema službenoj statistici u Njemačkoj živi više nego što ih ima u dva Splita ili gotovo deset Bjelovara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ali zato u Hrvatskoj ima 2 puta vise uhljeba nego u Bavarskoj. Svatko je dobar u necemu. Netko je dobar u dizajniranju automobila, netko u nalazenju bud.ala koje ce mu platiti automobil.
Visoko obrazovani mladi ljudi koji odlaze u Njemačku bez problema mogu pokriti najam stana u Njemackoj, budući da Warmmiete (najam + troškovi) iznose cca 750 eura (recimo Berlin, potpuno uredjeni 26-30 kvadrata stan s ukljucenim troškovima ili 60 kvadrata neuređen + troškovi).
Niskokvalificirana radna snaga ne može pokriti troškove stanovanja tako jednostavno.
Sve je to još dobro .
Jer kako je krenulo , za koju godinu tamo će ih biti za dva Zagreba.
Uključite se u raspravu