Situacija u državnoj blagajni je zastrašujuća, evo brojki!

Autor: Ana Blašković , 23. rujan 2013. u 14:19
Ministar Linić, deficit izvan kontrole a procedura prekomjernog deficita neizbježna/Patrik Maček/PIXSELL

Vremena za rezove nema, manje uštede moguće su tek na smanjenju investicija pa će se rebalansom tek verificirati situacija.

Premda je izrada proračuna za iduću godinu već trebala daleko odmaknuti, u Vladi još ne znaju ni kako će zatvoriti ovogodišnje financiranje. Situacija u državnoj blagajni je zastrašujuća – dok rashodi bujaju, proračun je podbacio na prihodnoj strani pa je u osam mjeseci manjak narastao na 13 milijardi kuna, što je 3,8 posto domaćeg BDP-a.

Na stolu Vlade stoga bi se već ovog četvrtka mogao naći rebalans proračuna koji bi konačno trebao odgovoriti na pitanje kako će Ministarstvo financija staviti točku na u ovoj godini. Prema trenutnom tempu punjenja proračuna deficit konsolidirane opće države, koji uključuje središnju, lokalnu državu i izvanproračunske fondove, dosegnut će između 15,5 i 16 milijardi kuna, odnosno oko 5 posto BDP-a, smatra ekonomist Željko Lovrinčević. Za zatvaranje proračuna bit će potrebno, procjenjuje se, još oko milijardu dolara za što Vlada na raspolaganju ima tri opcije.Budući da su rezerve likvidnosti značajno niže nego prije zbog strožih pravila o razervacijama koje stupaju na snagu od listopada, jedno rješenje je da Hrvatska narodna banka snizi obveznu pričuvu komercijalnim bankama i oslobodi trenutno imobilizirana sredstva.

 

Lovrinčević

Ako bi država išla van, onda bi to trebalo napraviti pod hitno jer povoljna situacija neće dugo trajati

Ta opcija je relativno jednostavno rješenje, no dodatno bi oslabila banke na makroekonomskoj razini zbog čega bi HNB mogao dvaput odvagati taj potez. Bankama se rezerve ionako ubrzano tope zbog pada dobiti, rasta rezervacija, a tek stižu udarci na prihode od novog Zakona o potrošačkom kreditiranju i velike nepoznanice što će biti sa presudom u slučaju 'franak'.Druga alternativa je da Ministarstvo financija dogovori mostni kredit u aranžmanu s domaćim ili stranim kreditorima na osnovu očekivanih prihoda od monetizacije autocesta. U Vladi su ranije već najavili da od koncesije na autoceste očekuju oko tri milijarde eura prihoda. I posljednja, treća opcija je da se država ponovno uputi 'preko bare' i na američkom tržištu posudi potrebnu milijardu dolara. Nakon što je FED (privremeno) odustao od zatezanja monetarne politike, prinosi su pali: prije desetak dana prinos na domaće desetogodišnje dolarske obveznice premašio je šest posto, a krajem prošlog tjedna spustio se na 5,7 posto.

"Ako bi država išla van, onda bi to trebalo napraviti pod hitno jer povoljna situacija neće dugo trajati", kaže Lovrinčević dodajući da je izvjesno da Federalne rezerve do kraja započnu smanjivati ponudu novca zbog čega će posljedično rasti kamatne stope i prinosi na obveznice. S druge strane, prilike na europskom tržištu nisu povoljne, a to se ne bi trebalo bitnije izmijeniti. Europa je trenutno okrenuta na njemačke izbore, no nakon što se politička rješenja poslože na unutarnjem planu najmoćnije europske zemlje fokus će se ponovno vratiti na ekonomske pokazatelje problematičnih članica koje bi prema očekivanjima ponovno mogle 'zaroniti'.

Niska očekivanja
Od skorašnjeg rebalansa ne treba puno očekivati, smatraju stručnjaci. Čak i da političke volje za dublje rezove ima, ove godine nema više vremena posebno ne za mijenjanje normativnih okvira kad su u pitanju stečena prava. Stručnjaci smatraju da će stoga Vlada tek "verificirati" situaciju, drugim riječima priznati deficit na razni na koju je on realno stigao, a manje uštede moguće su na smanjenju kapitalnih investicija.Priznanjem da je deficit izvan kontrole, jasno je kako je ulazak u proceduru prekomjernog deficita neizbježan. 'Ulaznice' za nju su: proračunski deficit iznad tri posto BDP-a ili javni dug iznad 60 posto BDP-a. Domaće javne financije 'uspjele' su osigurati obje: manjak u državnoj blagajni bit će prema spomenutih pet posto, a javni dug premašit će dozvoljenu granicu.

Štoviše, uključe li se HAC i Zagrebački holding u jednadžbu javni dug raste i preko 70 posto.Unatoč svim borbama za naplatu, od poreznih stupova srama do fiskalizacije za kumice na tržnicama, proračun za ovu godinu ipak je 'pukao' na prihodovnoj strani, i to na PDV-u. Kad se podvuče crta, na godišnjoj razini rashodi proračuna bit će oko 2,5 posto veći od plana, a prihodi će umjesto planiranog rasta zabilježiti pad. Porezni prihodi su za vrijeme turističke sezone potonuli, manjim dijelom zbog ulaska u EU, a većim zbog gubitka uzrokovanog smanjenjem porezne stope za turizam. "Sve ušteđeno, proliveno je na nižem PDV-u za turizam. Taj potez je otvorio rupu bez dna jer što više utjeruje to više curi na povratu poreza", kaže jedan naš sugovornik koji je želio ostati anoniman. 

U posjet dolazi Moody's
U petak je agencija Fitch, posljednja od velike trojke koja je rejting držala u investicijskom teritoriju, smanjila ga s ocjene BBB- na BB+ za dugoročna zaduženja u stranoj valuti uz stabilne izglede. Ovaj tjedan u Zagreb stižu izaslanici rejting agencije Moody's u sklopu svoje redovite revizije kredibilnosti države. Ne dobiju li konkretne dokaze da javne financije nisu bez kontrole prijeti nam u najmanju ruku rušenje izgleda rejtinga, ali i realna mogućnost da potonemo dublje u špekulativno 'blato'. U tom slučaju izgledan je novi rast troškova zaduživanja čime zatvaranje proračuna postaje još teži pothvat. 

Podrška HNB-a
sniženje obvezne pričuve komercijalnim bankama

Mostni kredit 
aranžman na osnovu zarade od monetizacije autocesta

Zaduživanje u SAD 
za tu opciju situacija je trenutno povoljna, ali neće dugo trajati

Komentari (47)
Pogledajte sve

Kod nas se uništava i domaća farmaceutska industrija da bi se pogodovalo uvozu jeftinih lijekova iz Indije jer država ne može platiti lijekove. Gdje odlazi naš novac i gdje nestaje? http://www.index.hr/vijesti/clanak/urusava-se-trziste-lijekova-i-domace-farmaceutske-industrije-je-li-najjeftiniji-lijek-ujedno-i-najbolji—/703293.aspx

Ne vidim nikakvog razloga zašto bi BDP pao za 20-30% ako bi država smanjila rashode za cca 15mlrd kn , to je samo 2%BDP-a… Toliko smo pali i prošle godine bez smanivanja rashoda a i ove ćemo nekih 1%…Da točno je da pada BDP ako smanjiš rashode ali za razliku od ovog puzajućeg i dugotrajnog padanja i tog brzog i kontrolirano namjernog, točno znaš što radiš i imaš neku početnu točku kojom pokrećeš gospodastvo, a to je drastično porezno rasterćenje koje paralelno provodiš…(vidi slučaj Finske potkraj 90ih)
Točno je da opća država nefunkcionalna, zato sam i naveo da je druga točka -‘mijenjanje zakonske ragulative koja prenormirana i guši i razvoj i poduzetništvo’. Ali to je proces koji se ne može napraviti preko noći.
Što se tiče broja nezaposlenih realna brojka je već sada pola milijuna, a da vratiš one koji su otišli u prijevremenu ili lažnu invalidsku mirovinu bilo bi blizu milijun tako da crna prognoza o kojoj govoriš je već tu samo je pitanje kada će dijete viknuti ‘i car je gol’ – čitaj; ‘nema para za mirovine’
Što se tiče USA i njihovih mjera nigdje nisam vidio da oni grade milijune km autocesta, planiraju potrošiti miljarde na zgrade sudova, izmišljaju hidrocentrale u pećinama, ili da grade termoelektrane na gorivo koje ne posjeduju…Imaju i oni promašaja kao onaj sa solarnim pločama ali njihove mjere su sasvim suprotno od onog što priča Jakovčević i sl…Da smo mi USA netko bi u ove dvije godine pokrenuo proizvodnju u DIOK-iju ili ga poklonio nekom za 1kn samo da pokrene proizvodnju…ali dati nekom tvornicu za 1kn to neeee!, to je nacionalna izdaja….
Da smo mi USA nebi se lova trošila na zapošljavanje stranačkih uhljeba već bi se poticala proizvodnja i izvoz a gdje to vidiš u našem buđetu???
***
Ali eto Vlada je danas najavila sve suprotno od ovoga o čemu pišem, dižu poreze, dižu rashode…Pa, hoće li nam biti bolje?

Lako za neoliberalizam, toga kod nas nikad nije bilo ni u tragovima.

No ti i dalje ne shvaćaš da ono što govoriš je kao da imaš dvije točke. Jedna je naša trenutna a druga je cilj. Tebe ne zanima što je između i kako doći iz točke A u točku B. Tvojim prijedlogom, da se doslovno provede, bi se cijela ekonomija urušila i nitko više ništa ne bi radio.
Doslovno, milijun nezaposlenih, BDP minus 20-30% itd. Da, u dogledno vrijeme od toga bi se možda i oporavili. U nekih 15-20 godina možda i dulje.

Problem nisu samo visoki porezi (koji i nisu toliko visoki ako pogledaš neke druge zemlje koje su kilometrima od nas) nego i nefukncionirajuća država. A država neće profunkcionirati sama od sebe samo zato što su spustio plaće 25%, otpustio 30.000 ljudi i privatizirao sve što se privatizirat može. Upravo naprotiv.

O racionalizaciji nisi ti ništa shvatio. Pogledaj si malo i Keynesa i važnost državne potrošnje na ukupnu ekonomiju. Izvukli su Galbraith i on USA iz Velike Depresije na taj način dok je Friedman još bio 20-togodišnjak. Ben Bernake je jedan od najvećih poznavatelja Velike Depresije i sve što on trenutno radi u USA je na tragu pouka poteza koji su doveli USA u 5 godina depresije, pada proizvodnje preko 50%, nezaposlenost 30% itd. Da Friedman i tu ima svoje mišljenjem, ali na kraju umro je 2006. i nije doživio krah 2008. pa nije mogao ponuditi svoje objašnjenje gdje je zapelo.

Generalno je mišljenje da mnogi ekstremno ekstremno deklarirani neoliberali nikad nisu živjeli po svojim riječima. Regan kao predsjednik USA je ostavio najveći deficit i najviše povećao državnu potrošnju u USA, Laffer je sam priznao da njegova krivulja da će se padom poreza povećati porezni prihod – ‘baš i nije najtočnija’, a i sam Friedman je u svojim konzultantskim aktivnostima često dosta odstupao od svog vlastitog koncepta.

No to naravno ne znači da su u pravu ostali uobičajeni anti-neoliberalni tukci poput Naomi Klein i Noama Chomskog ili pak Vilima Ribiča i Srećka Horvata.

Ja mislim da sam bio jako jasan treba rezati i prihode i rashode.
Prohode, odnosno poreze treba srezati jer jedino tako možeš u kratkom roku dati impuls gospodarstvu da se pokrene i počne investirati i zapošljavati…Koliko porezi guše naše gospodartsvo valjda je svakom jasno (uspoređivati poreznu presiju u Hr sa visokorazvijenim državam je nadam se besmisleno)…Drugi korak iza toga je da mijenja zakonska ragulativa koja prenormirana i guši i razvoj i poduzetništvo.
Naravno ako si smanjio poreze (prihod) moraš smanjiti i rashode jer će ti dug otići u nebo, a to u prevodu znači otpustit jedno 15-20000 uhljeba, pozatvarat pola agencija, privatizirati sve što nije državna služba, pozatvarat nepotrebne bolnice i škole, institucije, raznorazne nevladine organizacije koje sve financiraju vladinim novcem itd.itd…
Mislim da tezu o racionalnoj potrošnji uopće nisi shvatio pa je neću ni obrazlagati, preporučam neku knjigu od M. Fridmana, a ako nisi b….a koja misli da je neoliberalizam uništio Hrvatsku onda ćeš i pročitati.

New Report

Close