Jedan je azijski reality show zaslužan da je ove godine Hrvatska postala pravo otkriće za korejske turiste.
Riječ je vrlo popularnom i gledanom showu "Flower Sister", koji se uvijek snima na atraktivnim i, kako organizatori tvrde, jedinstvenim svjetskim lokacijama. Ranije su za snimanja tako birane zemlje poput Francuske i Švicarske, a koncem prošle godine tv-show sniman je i u Hrvatskoj. Grupa od četiri Korejanke i jednog mladića proputovala je najprije kroz Tursku, a potom i Zagreb, Plitvička jezera, te Split. Upravo tom realitiju u Hrvatskoj, kažu upućeni, imamo zahvaliti za rekorde koje se trenutno bilježi u porastu korejskih turista. U prvih sedam mjeseci stiglo ih je čak 147 tisuća. Na godišnjoj razini to je porast za čak 257 posto!
50mil.
stanovnika ima Južna Koreja, što je velik turistički potencijal
Takav snažan skok ne bilježi se niti na jednom turističkom tržištu, a nastavi li se i u narednim mjesecima ovakav priliv turista iz daleke Južne Koreje, ta će prijateljska zemlja s trenutne 11 pozicije, na koju se sada probila, do kraja godine ući i među 10 glavnih emitivnih tržišta Hrvatske. No, paralelno s interesom turista, Hrvatska počinje buditi zanimanje i kod korejskih ulagača. Kako nam je potvrđeno u Agenciji za investicije i konkurentnost, zaprimili su poziv za veliki investicijski forum koji se potkraj listopada održava u Seulu o mogućnostima ulaganja u Hrvatsku, a na kojemu se za sudjelovanje već prijavilo više od 100 potencijalih ulagača. Detalje oko događaja u Agenciji još ne mogu iznositi jer se intenzivno radi na njegovoj pripremi, u suradnji s korejskom agencijom za ulaganja i trgovinu KOTRA, koja djeluje i u Hrvatskoj.
Ove su dvije agencije još lani organizirale investicijski forum u Zagrebu, na kojemu se okupilo 17 korejskih kompanija poput Samsunga, Daewoo Internationala, Hyundai Engineering-a i CJ Food Europea. Hrvatska je dosad najviše bila zainteresirana za ulaganja iz Koreje u segmentu automobilske i industrije elektroničkih uređaja, te novih tehnologija, no to područje još u vrijeme Domovinskog rata uspjele su preuzeti Mađarska i Slovačka, te druge europske zemlje. Osim načelnog promatranja potencijala Hrvatske i njezinih pojedinih sektora, ozbiljniji interes kod ulagača iz Koreje dosad se pojavljivao tek u energetskom sektoru, i to u slučaju strateškog partnera HEP-a u gradnji novog bloka termoelektrane Plomin, a postupak odabira partnera još je uvijek u tijeku.
No, interes južnokorejskih tvrtki i fondova za moguća ulaganja u Hrvatsku počeo je jačati prošlogodišnjim hrvatskim ulaskom u punopravno članstvo u Europskoj uniji. Hrvatski geostrateški položaj počeo je dobivati na težini u vrednovanju destinacije za poslovne odluke i moguća ulaganja. Ipak, u slučaju skorog investicijskog foruma osim za energetiku, te sektor ICT i automobilske industrije, najviše zainteresiranih dolazi iz sektora turizma. Južna Koreja bogata je zemlja s oko 50 milijuna stanovnika koji puno putuju, a kao što su Koreanci otkrili lijepu destinaciju u Europi, potencijal bi istražili i njihovi ulagači za svoje projekte.
Osim što se će u Seulu kroz dva mjeseca predstaviti mogućnosti za ulaganja, te prednosti koje u tom pogledu nudi Hrvatska, posebice za velike investicije, domaći analitičari ukazuju i na potencijal koji otvara najnoviji potez korejskog ministarstva financija kako bi pokrenulo živost na tržištu i gospodarski rast. Tvrtkama je nedavno poslalo poruku kako će im posebno oporezivati ogromnu gotovinu, koju veliki konglomerati drže na računima neiskorištenom. Znakom da se i Hrvatska sve više otvara ovom interesantnom tržištu, potvrđuje pak, činjenica da je uoči ovogodišnje turističke sezone, koncem svibnja, u Zagrebu otvoren i prvi hostel specijaliziran upravo za korejske turiste, a kojemu gostiju zasad ne manjka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.dok obave pripreme računaju da će i ova vlast otići, onda se možda nešto i pokrene
tresla se brda, rodio se miš…
Zivi bili pa vidjeli…….
Uključite se u raspravu