Srbijanski državni odvjetnik za ratne zločine Vladimir Vukčević priopćio je u srijedu da to državno odvjetništvo vodi predistražne postupke zbog sumnje u ratne zločine vezane uz operaciju Oluja i to zbog događaja u mjestima Mali Alan, Dvor na Uni, Gospić, Kijani kod Gračaca, Petrinja i Vrginmost.
Vukčević je objasnio da srbijansko državno odvjetništvo za ratne zločine te istrage ne pokreće jer je nezadovoljno oslobađajućom presudom Haaškog suda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, već zato što je, kako je pojasnio, moralo sačekati pravomoćnost presude u Haagu, koji po međunarodnom pravu ima primat nad nacionalnim pravosuđem.
"Mi već vodimo na šest lokacija predistražne postupke. Saslušali smo veliki broj svjedoka", rekao je Vukčević, napomenuvši da su saslušavani i svjedoci u svezi s akcijom "Bljesak".
Kako je rekao, postupci se vode u suradnji s udrugom "Veritas" na čijem je čelu Savo Štrbac.
Predmeti sumnje u ratne zločine tijekom i nakon akcije "Oluja" 1995., na kojima radi srbijansko državno odvjetništvo, pojasnio je Vukčević, odnose se na mjesto Kijani pored Gračaca, gdje je navodno ubijeno 14 srpskih civila.
Riječ je također o mjestu Mali Alan na Velebitu za koje Vukčević tvrdi da je 22. sječnja.1993. ondje ranjen, a potom zarobljen 21 pripadnik oružanih snaga pobunjenih hrvatskih Srba, od kojih su neki navodno ubijeni nakon zarobljavanja, a jedan broj ubijenih masakriran do smrti.
Predistražne radnje u tijeku su i za događaje u Dvoru na Uni, za koje srbijansko državno odvjetništvo sumnja da je ondje 8. kolovoza 1995. u zgradi osnovne škole ubijeno devet hendikepiranih civila.
Srbija istražuje smrt 13 osoba iz Gospića, smrt dviju osoba u općtini Donji Lapac, sedam osoba u općini Udbina, 17 u općini Vrhovine i dvije na Plitvičkim jezerima.
Predistražne radnje odnose se i na Petrinju gdje su, kako je priopćio Vukčević, ekshumirani posmrtni ostaci 66 osoba, kao u Vrginmostu, preko kojega su se Srbi povlačili a srpska strana tvrdi da je bila izvrgnuta vatri iz pješačkog oružja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Srpski sudovi nisu nadležni za oluju.
Za to postoji Hrvatsko pravosuđe.
Neka istražuju logore po Srbiji i Bosni.
[emo_plazi]
Svaka čast političarima s istoka.
U obrani svog imidža jako se trude obraniti lažnu percepciju Srpskog naroda kao velike žrtve. S druge strane, hrvatski političari pušu u isti rog, relativizirajući čitavu priču.
Hrvatska je osudila više od dvije tisuće hrvatskih vojnika za Oluju te za ostale obrambene akcije još veliki broj (od kojih je nekoliko generala).
S druge strane, nije osudila niti jednog visoko rangiranog srpskog vojnika koji je činio zločine nad Hrvatima.
Srbi sude Hrvatima i Hrvati sude Hrvatima.
Kada će započeti suđenja Srbima za ubojstva Hrvata? I nalogodavcima i izvršiteljima.
Uključite se u raspravu