Poslodavci u građevinarstvu dogovorili su se s granskim sindikatima: nova minimalna plaća u tom sektoru bit će niža od novoga državnoga prosjeka, iznosit će 2845 kuna.
Prijedlog novog kolektivnog ugovora trebao bi biti potpisan danas u Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP), nakon čega ide na potpis nadležnom ministru gospodarstva.Zdenko Karakaš, predsjednik Udruge poslodavaca u graditeljstvu, kaže da je dogovoreni iznos maksimum koji poslodavci u tom sektoru mogu podnijeti. Prema kolektivnom ugovoru, dosad je najniža plaća u građevinarstvu bila 2814 kuna. Iako je Vlada sredinom travnja uredbom odlučila da će od 1. lipnja minimalna bruto plaća u Hrvatskoj biti 2985 kuna, dana je mogućnost da se u sektorima s niskom profitabilnošću, poput građevinarstva, prerađivačke i tekstilne industrije te trgovine, sporazumno dogovori i niži minimalac.
2985kuna
od 1. lipnja minimalna bruto plaća, uz mogućnost iznimaka
Najniža je plaća na nacionalnoj razini za 170 kuna veća od dosadašnje, a odmah je procijenjeno da će i relativno skrominih 170 kuna biti prevelik teret za poslodavce u najugroženijim sektorima. I Karakaš naglašava da bi povećanje minimalne plaće za šest posto u građevinskom sektoru bilo neostvarivo. Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mršić najavio je već pri predstavljanju zakonskih izmjena da će se i nakon 1. lipnja nastaviti pregovori o iznosu novog minimalca, no uvjetovao je da minimalna plaća ne može biti manja od 95 posto iznosa koji je predložila Vlada. Iz Sindikatata graditeljstva Hrvatske nisu željeli komentirati postignuti dogovor, no očekuje se da će se oglasiti nakon potpisivanja kolektivnoga ugovora koji će se odnositi na 80-ak tisuća zaposlenih u građevini i pratećim djelatnostima. Minimalna plaća odnosi se na najniži razred zaposlenika od njih ukupno deset.
Primaju je čistačice, transportni radnici i slično, dok 10. razred čine rukovoditelji, direktori i ostali menadžment. U zadnjem razredu dosadašnja minimalna plaća bila je 7457 kuna bruto. U HUP-u napominju da minimalna plaća služi kao osnova za izračun ukupne plaće, na nju se dodaju koeficijenti za staž, izvršenje poslova i ostalo. Od ove godine na snazi je novi način određivanja minimalnih plaća u Hrvatskoj. Sabor je početkom godine prihvatio Zakon o minimalnoj plaći kojim je ukinuta dosadašnja praksa po kojoj je minimalac pune četiri godine bio fiksiran. Novim rješenjem Vlada će uredbom određivati visinu minimalne plaće u vrijeme usvajanja proračuna za iduću godinu.
A da je građevinski sektor i dalje u sve težoj situaciji, pokazuju i novi podaci državne statistike, koja kaže da je i u prva četri ovogodišnja mjeseca zabilježen daljniji pad građevinskih aktivnosti. Tako je u travnju bilo 8,5 posto manje radova nego u istom razdoblju 2012. Istodobno je pad građevinskih radova u travnju u odnosu na ožujak bio 3,1 posto. Podaci Državnoga zavoda za statistiku pokazuju i kako je ovog travnju pad građevinskih aktivnosti na zgradama iznosio 15,4 posto, a na ostalim građevinama 0,4 posto. Na novogradnjama je odrađeno 52,5 posto radnih sati, a na ostalim radovima 47,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu