Rosnjeft želi investirati u Hrvatsku, a zanima ga ponajprije istraživanje nafte i plina, i to na kopnenom dijelu Hrvatske, te ulaganja u elelektroenergetski sektor, a interes ima i za udjel u Ini.
Šef ruskog naftnog diva Igor Sečin, inače blizak dugogodišnji suradnik ruskog premijera Vladimira Putina, jučer je to objavio u Banskim dvorima. Susreo se s predsjednikom Vlade Zoranom Milanovićem, ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom, te Milanovićevim najbližim suradnicima savjetnikom Sinišom Petrovićem i Mladenom Pejnovićem, predstojnikom Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom, koji su ujedno i predstavnici države u Nadzornom odboru Ine. U pratnji Sečina bili su još potpredsjednici Uprave Rosnjefta Eduard Hudajnatov i Željko Runje, inače porijeklom iz Hrvatske. Kako saznajemo, Sečin nije skrivao da je interes te najveće svjetske naftne kompanije za Hrvatsku dodatno ojačao zbog geostrateškog položaja koji dobiva s ulaskom u EU. Osim za područje Balkana i Sredozemlja, Rosnjeft vidi veliku perspektivu i za proboj u Austriju i Njemačku preko Hrvatske.
Rosnjeft je inače u većinskom vlasništvu ruske države, kotira na burzi, a strateški se već razvija i na području EU, primjerice ima već dvije rafinerije u Njemačkoj, surađuje s talijanskim Enijem, a nedavno je kupio i udjel u talijanskoj rafineriji Saras. Dovršava trenutno i najmoderniju rafineriju Tuapseu na Crnom moru. Istraživanjem nafte bavi se i na Dalekom istoku, te na Arktiku. U prošloj godini je zabilježio rekordnu dobit od čak 11,4 milijardi američkih dolara. Počinje i izvoziti ukapljeni plin, što je dosad radio samo Gazprom, no zasad, kako se čuje, nije izgledno da bi konkurirao za projekt gradnje LNG terminala na Krku. Posjet delegacije Rosnjefta važna je ne samo zbog mogućih projekata. Sečin je i predsjednik Državne energetske komisije i glavni koordinator razvojnih procesa u energetskom sektoru, pa kada iz Vlade tek kratko konstatiraju kako se razgovaralo "o mogućnosti suradnje u poslovima istraživanja, prerade, skladištenja i transporta nafte i plina, kao i mogućnosti suradnje na području elektroenergetike", to dobiva dodatno na važnosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu