Pronađete li novi posao u inozemstvu, država vam je dužna dati 2.500 kuna

Autor: Poslovni.hr , 03. siječanj 2016. u 09:33
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL

Mnogi nezaposleni nisu upoznati s ovim pravom, pa ga nisu ni iskoristili.

Dok javnost još spekulira koliko se točno građana iselilo iz Hrvatske u posljednjih nekoliko godina, pa se spominju vrtoglave brojke od 100 tisuća onih koji su trbuhom za kruhom u posljednje četiri godine otišli u zemlje Europske unije i dalje, samo su malobrojnima poznata njihova financijska prava koja su mogli ostvariti ako su bili u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

Riječ je o jednokratnoj novčanoj pomoći te naknadi putnih i selidbenih troškova. Ovo pravo mogu ostvariti i oni koji posao nalaze u Hrvatskoj, ako im je novo radno mjesto udaljeno više od 80 kilometara od mjesta boravišta.

"Propisano je da nezaposlena osoba kojoj Zavod nije u mogućnosti osigurati zaposlenje u mjestu prebivališta, a koja sama ili posredovanjem Zavoda nađe zaposlenje u drugom mjestu, ima pravo na jednokratnu novčanu pomoć te na naknadu putnih i selidbenih troškova za sebe, bračnog druga, odnosno izvanbračnog druga i djecu, od mjesta prebivališta do mjesta zaposlenja. Uvjeti za korištenje prava na jednokratnu novčanu pomoć i na naknadu putnih i selidbenih troškova utvrđeni su Odlukom o jednokratnoj novčanoj pomoći i naknadi putnih i selidbenih troškova", pojašnjavaju u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje te detaljiziraju: “Ovom odlukom propisano je da pravo na jednokratnu novčanu pomoć ima nezaposlena osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja na šest mjeseci ili duže te zbog toga promijeni mjesto prebivališta. Jednokratna novčana pomoć iznosi 1.200 kuna. Propisano je da takva osoba može ostvariti pravo na naknadu putnih troškova za sebe (ako u drugo mjesto zaposlenja seli sama), naknadu putnih troškova za sebe, bračnog, odnosno izvanbračnog druga i djecu (ako u drugo mjesto zaposlenja seli s obitelji) i naknadu dijela selidbenih troškova.

Propisano je i da nezaposlena osoba koja zasnuje radni odnos u drugom mjestu zaposlenja, a ne promijeni mjesto prebivališta, ima pravo na naknadu putnog troška samo za sebe. Putni trošak i selidbeni trošak nadoknađuju se samo za jedno putovanje od mjesta dotadašnjeg prebivališta do mjesta zaposlenja. Putni trošak nadoknađuje se u visini stvarnog iznosa troška javnog prijevoza (vlak ili autobus), a najviše do 300 kuna po osobi, dok se selidbeni trošak nadoknađuje u visini 50 posto troškova najjeftinijim prijevoznim sredstvom, a najviše do 1.000 kuna – ističu u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje za Glas Slavonije.

Kada se podvuče crta, jasno je da su mnogi, u neznanju, ostali bez oko 2500 kuna. U HZZ-u ipak pojašnjavaju kako informacije o ovom pravu svako može vidjeti bilo u uredima, bilo na internetskoj stranici HZZ-a. Međutim, prema odgovoru koji smo dobili, da bi ostvarila ovo pravo, nezaposlena osoba mora znati za njega te svom savjetniku reći kako ga želi koristiti.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Realno, nakon sto odu, **** se njih za HZZO i njihovu birokraciju

New Report

Close