Ministarstvo gospodarstva danas je objavilo natječaj za bespovratne potpore u ukupnom iznosu od 120 milijuna kuna po Operativnom programu potpora sektorima prerađivačke industrije za 2013. godinu.
Za sredstva kandidirati se mogu tvrtke s najmanje 20 zaposlenih, bez dugovanja državi i nad njima ne smije biti pokrenut postupak predstečajne nagodbe ili likvidacije.
Potpore su namijenjene, kako su predstavili ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak i pomoćnica ministra za industrijsku politiku, energetiku i rudarstvo Jelena Zrinski Berger, za proizvodnju tekstila, odjeće, kože i srodnih proizvoda, proizvoda od drva, kemikalija i farmaceutskih proizvoda, te za proizvodnju elektroničkih i elektičnih strojeva i motornih vozila.
"To su sve sektori koji su ugroženi, a koji u krajnjoj liniji mogu biti strateški. U četiri godine bivše vlade kada je i proračun bio veći, dodijeljeno je ovih potpora ukupno 270 milijuna kuna, a mi samo ove godine dodjeljujemo 120 milijuna kuna", istaknuo je Vrdoljak, uvjeren da će te potpore prerađivačkoj industriji iduće godine biti i više.
Cijeli program pročitajte u nastavku:
OPERATIVNI PROGRAM POTPORA SEKTORIMA PRERAĐIVAČKE INDUSTRIJE ZA 2013. GODINU
Predmet natječaja za program potpora sektorima prerađivačke industrije za 2013. godinu je dodjela financijskih sredstava Ministarstva gospodarstva za provedbu Operativnog programa potpora sektorima prerađivačke industrije za 2013. godinu u ukupnom iznosu od 120.000.000 kuna. Sredstva su bespovratna i dodjeljuju se kao subvencija trgovačkim društvima sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja imaju 20 i više zaposlenih.
Potpora je namijenjena sektorima prerađivačke industrije: proizvodnja tekstila, odjeće, kože i srodnih proizvoda, proizvoda od drva, kemikalija i kemijskih proizvoda, farmaceutskih proizvoda, gume i plastike i ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, metala i metalnih proizvoda, elektroničkih i električnih proizvoda i strojeva te motornih vozila.
Mjere Operativnog programa su: Poticanje početnih ulaganja, Modernizacija tehnološkog procesa, Subvencioniranje obrtnih sredstava, Razvoj novog proizvoda (oblikovanje, razrada, prototip-proizvodnja), Promocija novog proizvoda, Sufinanciranje postupka dodjele Znaka zaštite okoliša, Sufinanciranje troškova uvođenja EMAS sheme u proizvodnu organizaciju, Sufinanciranje izrade potrebite dokumentacije u postupku utvrđivanja objedinjenih uvjeta.
Ukupna sredstva za provedbu Operativnog programa i Javnog natječaja predviđena su u iznosu 120 milijuna kuna i to: 90 milijuna kuna za provedbu mjera Poticanja početnih ulaganja te Modernizacije tehnološkog procesa, a 30 milijuna kuna za provedbu ostalih prethodno navedenih mjera.
Za provedbu Programa dodjeljuju se dvije vrste potpora – regionalne potpore i potpore male vrijednosti („de minimis“ potpore). Sredstva državne potpore odobrena Operativnim programom zbrajaju se sa drugim sredstvima državne potpore.
IZRAČUN VLASTITOG DOPRINOSA
Primjer: visina pravdanja na dodijeljeni iznos potpore od 800.000 kn
Dozvoljeni intenziteti po Karti regionalnih potpora
Pripadajući intenzitet potpore predstavlja maksimalno dozvoljeni intenzitet regionalne potpore koje pojedini poduzetnik mogao dobiti ovisno o veličini i regiji u kojoj se nalazio u trenutku dodjele potpore (intenziteti su bili: 40, 50, 60 i 70% od prihvatljivih troškova koje je poduzetnik u prijavi dostavio. Ova tablica ne oslobađa poduzetnike obveze iz Ugovora o dodjeli sredstava koji su potpisani sa Ministarstvom gospodarstva kao davateljem potpore , nego predstavlja pogodnost za prijavu na natječaj. Izračun je napravljen na ovaj način jer se time jamči da se na natječaj mogu javiti samo tvrtke koje su dokazale minimalni, ali obvezni vlastiti doprinos.
Izračun vlastitog doprinosa na dobiveni iznos potpore
IZRAČUN VLASTITOG DOPRINOSA: Tablica predstavlja minimalni vlastiti doprinos na ranije dodijeljene potpore, a ima za cilj omogućiti većem broju poduzetnika prijavu na ovaj natječaj. Izračun je napravljen kroz slijedećom formulom
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu