U Hrvatskoj su u ožujku potrošačke cijene pale za rekordnih 1,7 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je ponajviše posljedica oštrog pada cijena goriva, pokazuje izvješće Državnog zavoda za statistiku (DZS).
U četvrtak objavljeni podaci DZS-a ukazuju na nastavak deflacijskih pritisaka, s obzirom da je trend pada potrošačkih cijena ušao već u treću godinu.
U ožujku je pad cijena na godišnjoj razini bio i veći nego mjesec dana prije, kada su cijene skliznule 1,4 posto. Pad potrošačkih cijena za 1,7 posto nije zabilježen od 2000. godine, od kada DZS vodi te podatke.
"Time je nastavljen trend deflatornih pritisaka koji sa sporadičnim prekidima traje od veljače 2014.", navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.
Najviše pale cijene goriva
U ožujku su na godišnjoj razini najviše pale cijene prijevoza, 7,5 posto, pri čemu su cijene goriva za prijevozna sredstva potonule 13,1 posto.
Slijedile su, s padom za 2 posto, cijene hrane i bezalkoholnih pića, dok su cijene stanovanja, vode, električne energije i plina skliznule za 1,8 posto.
Cijene obrazovanja oslabile su na godišnjoj razini 0,9 posto, dok su cijene komunikacije skliznule za 0,8, a rekreacije i kulture za 0,7 posto. Cijene pokućstva i opreme za kućanstvo pale su, pak, 0,2 posto.
S druge strane, najviše su na godišnjoj razini porasle, za 2,5 posto, cijene odjeće i obuće, a slijedile su cijene zdravlja, s rastom od 1,7 posto.
Cijene alkoholnih pića i duhana porasle su za 1,1 posto, dok su cijene restorana i hotela ojačale 0,5, a raznih dobara i usluga 0,4 posto.
"Nakon što je u prošlom mjesecu zabilježena godišnja stagnacija temeljne inflacije, koja isključuje volatilne komponente energije i prehrane, u ožujku je zabilježena godišnja stopa rasta od 0,6 posto", navode analitičari RBA.
Deflacija ušla u treću godinu
Na mjesečnoj su razini, pak, u ožujku cijene porasle, za 0,7 posto. Pritom su u odnosu na veljaču najviše, za 14,9 posto, porasle cijene odjeće i obuće zbog novih kolekcija, dok su cijene prijevoza, koje uključuju cijene goriva, u ožujku porasle za 0,7 posto.
U prva tri mjeseca ove godine potrošačke su cijene u prosjeku bile 1,3 posto niže nego u istom lanjskom razdoblju.
Tako je razdoblje deflacije ušlo u treću godinu, s obzirom da su lani potrošačke cijene u prosjeku pale za 0,5, a u 2014. godini za 0,2 posto.
"Očekujemo da će i u nastavku godine uvezeni pritisci uslijed niskih cijena sirove nafte na inozemnim robnim tržištima podržavati deflatorne pritiske na domaćem tržištu", ističu analitičari RBA.
Dodaju da će deflacijski pritisci na cijene biti dodatno podržani nedavnom odlukom Vlade o administrativnom smanjenju cijene plina za kućanstva za otprilike 18 posto.
"S druge strane, očekivani porast cijena sirove nafte na svjetskim tržištima prema kraju godine mogao bi ublažiti uvezene deflacijske pritiske", zaključuju analitičari RBA.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu