Vlada mora bez odgode krenuti s reformama, a uvođenje mjerljivosti odgovornosti svakog pojedinca u državnoj administraciji mogao bi biti prvi korak, složili su se poslodavci na panel raspravi organiziranoj jučer u sklopu predstavljanja HUP Skora.
Takav prijedlog iznijela je Maša Smokrović, predsjednica HUP-Udruge zdravstvene njege, ističući da je model potrebno preslikati iz privatnog sektora, u kojem, što je posvjedočio poduzetnik Branko Roglić, takav pristup daje rezultat i smanjuje troškove, a bez manjih troškova, dodaje, nema ni rasta. "To može i administraciji donijeti uštede, ali to treba napraviti i na državnoj i na lokalnoj razini", napominje Roglić, zaključivši da, kao što privatni sektor radi na konkurentnosti, isto to mora činiti i javni sektor. Poslodavci su kroz diskusiju Vladi uputili i nekoliko konkretnih preporuka kojima može pomoći privatnom sektoru.
Nemoguće je, upozorio je Petar Lovrić iz Udruge malih i srednjih poduzetnika, biti poduzetnik i pratiti zakone kad ih se donosi 350 u godini. Preveliko je i parafiskalno opterećenje, čiji broj nameta nitko od sudionika nije znao, no slažu se da ono opterećuje gospodarstvo i čini ga nekonkurentnim. Lovrić pritom ukazuje i na potrebu bolje usklađenosti lokalnih, regionalnih i državnih opterećenja, jer najnovije smanjenje poreza na dohodak, primjerice, rezultira poplavom povećanja komunalnih i drugih lokalnih nameta čime gradovi i općine nadoknađuju odrezane prihode, ali i povećavaju troškove poslovanja poduzetnicima.
Rezultat je, ocjenjuje, da kapital u Hrvatskoj i dalje nije moguće oploditi, zbog čega izostaju investicije i ulagači nas zaobilaze.Maša Smokrović upozorila je i na izražen problem nepripremljenosti propisa. Najnoviji takav slučaj je sa zakonom o zapošljavanju invalidnih osoba, kojemu se poslodavci ne protive, ali se on donosi bez da je poznato koliko je invalidnih osoba u Hrvatskoj, kakve su procjene učinaka, a kvote koje su pri tom propisane su velike.
Otvoreno je i pitanje promjene zakona o HNB-u i veće odgovornosti monetarne politike za održivi gospodarski rast. No, za 2015. poslodavci nemaju optimistična očekivanja. "Tko preživi, preživjet će", kratko je ocijenila predsjednica HUP-a Gordana Deranja. Skup poslodavaca, inače, pratili su ministri financija Boris Lalovac i rada Mirando Mrsić, no izbjegli su ga svi gospodarski ministri iz Vlade.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.europski-celnik ostro-iskritizirao-hrvatsku-vladu
…pred potpredsjednikom Vlade Brankom Grčićem i ministrom financija Borisom Lalovcem izravno optužio Hrvatsku za nesposobnost u privlačenju investicija i korištenje EU fondova.
Novi šamar Milanovićevoj Vladi dolazi od EU
DEBELI MINUS Europi smo dali 1,7 milijardi kuna više nego što smo povukli
Uvijek optimistični Branko Grčić jučer nije imao lagan dan.
Naime, Derose je izravno i konkretno sasuo salvu kritika prema hrvatskoj Vladi i njenom potpredsjedniku, pa je tako briselski činovnik, unatoč Grčićevim mantrama o vrlo dobrom povlačenju novca iz EU fondova, rekao – apsorpcija vam je nikakva.
Inače, jučer su i hrvatski mediji prozvali Grčića navodeći kako je lista 77 projekata koji će pokušati aplicirati za Junckerov investicijski plan u najvećem dijelu tek popis lijepih želja.
… i službeno smo postali druga najlošija ekonomija EU, odmah nakon Cipra.
http://danas.net.hr/hrvatska/vec-dugo-nijedan-europski-celnik-nije-ovako-ostro-iskritizirao-hrvatsku-vladu
SDP+HNS Kukuriku Vlado , spasite nas , dajte ostavku i
RASPIŠITE IZBORE !
“Ugledajte se na reforme privatnog sektora” – uzalud vam trud , nesposobnim partijskim uhljebima Milanovića i Josipovića zadnja su briga reforme, BDP i gospodarska situacija. Njima je prvo i osnovno kako se što duže održati na vlasti pod svaku cijenu (zato, očekujte nove poreze, namete, teror inspektora – jer crvenu hobotnicu treba hraniti)
Marx, odličan komentar. Respekt!
Što bi na taj skup rekla Angela Merkel?
Možda bi pomogla šok-terapinja kada bi netko preveo taj tekst na njemački i pokazao ga Angeli Merkel uz molbu da ga pročita. Ne bi bilo nimalo smisla da ga se pokaže nekom vodećem biznismenu poput Sergia Merchionnea ili bilo kome drugom jer bi ga odmah odbacio već nakon nekoliko prvih rečenica, najvjerojatnije odnmah nakon riječi “panel diskusija”. Kroz glavu bi mu vjerojatno odmah prostrujila misao “Kako ovi imaju vremena za panel diskusije a u takvoj su krizi i tako su mali i beznačajni da nitko niti ne zna za njih?”
Da se vratimo na Angelu Merkel. Njena omiljena tema su jedinični troškovi rada (Lohnstueckkosten; unit labour costs) i konkurentnost. Kao malog pikzibnera me čudi da joj do sada nitko nije dao nagradu za trud na dokazivanju da EU mora postati konkurentna akoželi opstati.
Jer diljam EU jašu četiri jahača Apokalipse globalne konkurentnosti: jedinični troškovi rada, cijena sata rada, produktivnost po satu rada i realni efektivni tečaj.
Bojim se da većin učesnika tog skupa za ta četiri jahača uopće nije čula.
Uključite se u raspravu