Iako je Europska komisija poručila Hrvatskoj da je Nacionalni program reformi (NPR) dovoljno ambiciozan, postoji čitav niz zamjerki od kojih su dvije najzvučnije – prva je da primjena poreza na nekretnine mora početi krajem ove godine, te da je povećanje doba umirovljenja na 67 godina života od 2028. "presporo".
Podsjetimo, Vlada je NPR-om predvidjela da se porez na nekretnine u prvoj fazi počne primjenjivati od 2018., no to je još uvijek očito nedovoljno brzo za EK, koja je i s Vladom Zorana Milanovića, nakon odlaska Slavka Linića iz Ministarstva financija, vodila bitku oko uvođenja tog poreza.
U dokumentu pod nazivom "Country report 2016." EK je na 106 stranica secirala hrvatsku ekonomiju, a u dijelu o porezima posebno se analizira porez na nekretnine, te se navodi kako je udjel prihoda od poreza nekretnine u odnosu na bruto-domaći proizvod, čak i kada mu se pridruže prihodi od komunalne naknade, značajno manji od prosjeka Europske unije.
Naime, prihodi od postojećeg poreza na nekretnine u Hrvatskoj (vikendice) iznose 0,5 posto BDP-a (oko 1,6 milijardi kuna), a isto toliko iznose i prihodi od komunalne naknade, prema podacima iz 2014. Međutim, iako u nama konkurenetnim zemljama kombinirani prihodi od poreza na nekretnine iznose prosječno 0,9 posto BDP-a, u EU je taj prosjek 2,5 posto.
Stoga Komisija forsira sve tranzicijske države na povećavanje prihoda od poreza na tu vrstu imovine, pa tako i Hrvatsku. Kao djelomičnu kompenzaciju povećanja poreza na nekretnine EK predlaže smanjenje sadašnje stope od pet posto poreza na promet nekretnina koja u državni proračun uprihoduje 0,5 posto BDP-a godišnje, a u nama konkurentnim državama to iznosi oko 0,3 posto. Ali EU traži da se istovremeno ukinu brojni izuzeci na taj porez kako bi se proširila porezna baza.
I tu je cilj dosegnuti EU prosjek poreznih prihoda u iznosu od 0,9 posto BDP-a, ali ipak uz smanjenje stope tog poreza, kako bi se omogućio jeftiniji transfer vlasništva, odnosno preprodaja nekretnina. Uglavnom, zbog neriješenih katastarsko-gruntovnih problema, ova Vlada je porez na nekretnine odlučila uvesti 2018. I to na način da se u početku komunalna naknada zamijeni porezom.
Iako se činilo da će to značiti povećanje poreza, jer se planira povećanje prihoda od toga poreza u odnosu na prihode od komunalne naknade za 15 posto, u Ministarstvu graditeljstva su za Slobodnu Dalmaciju naveli kako neće doći do povećanja poreza, nego da bi prihodi bili veći zbog povećanog opsega primjene poreza.
To bi značilo da bi komunalnu naknadu plaćali i neki koji sada to ne čine, a tek 2020. bi se uvele progresivne porezne stope sukladno vrijednosti objekta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Inače spominje se komunalna naknada ali ne i komunalni i vodni doprinosi u kalkulacijama EU,ovaj prvi je posebno astronomsko visok,svatko tko je pravio kuću to vrlo dobro zna a EU i vladajući ga ignoriraju.
Ovo spominjem jer znčajno diže prosjek davanja za nekretnine/BDP.
Slovenija ima porez na nekretnine vrijednije od milju eura, francuska isto..Ali ne- naši će uvesti za sve nekretnine. Ovo je posljednji čavao u lijesu srednjeg sloja. Oni to neće moći platiti i preći će u sloj niže, a time će i država polako početi tonuti sve niže. Jer, kladim se da porez na dohodak neće pasti za onoliko za koliko će porasti troškovi imanja nekretnine.
Naravno da moraju uvesti porez svima,da plaćaju samo bogati ne bi se popunila rupetina u proračunu,doduše neće ni ovako ali malo će se dobiti na vremenu.
Smanjenje poreza na dohodak je svakako potreban ali će biti uglavnom kozmetičke prirode zbog vidi gore razloga,ne možemo mi platiti kolko oni mogu naštancati novih uhljeba i auta sa grijanim sjedalima.
Slovenija ima porez na nekretnine vrijednije od milju eura, francuska isto..Ali ne- naši će uvesti za sve nekretnine. Ovo je posljednji čavao u lijesu srednjeg sloja. Oni to neće moći platiti i preći će u sloj niže, a time će i država polako početi tonuti sve niže. Jer, kladim se da porez na dohodak neće pasti za onoliko za koliko će porasti troškovi imanja nekretnine.
nadam se da će ovo biti kap koja je prelila čašu i da će se putem referenduma spriječiti ovakvi pokušaji pokmetavanja i porobljavanja građana hrvatske
također, na istome referendumu bi trebalo ustanoviti ograničenje ukupne fiskalne potrošnje na oko 30% bdp a što danas iznosi i preko 60% kada se centralnom uračunaju lokalni proračuni i razni parafiskalni nameti pa neka se država pokriva sa 100milijardi što je i više nego dostatno kada bi se reorganizirali i riješili cijele vojske pol. učmarenika i pijavica uštekanih u državne, lokalne, kulturne, savjetničke, vodne, šumske, spomeničke, turističke, agencijjsle, ekološke i još svakakve bogtepito kakve ne proračune
Uključite se u raspravu