"Zainteresirani smo jako za Croatia osiguranje, i taj postupak ne smatramo klasičnom kupnjom već ulaganjem", kazao je danas Andrzej Klesyk, predsjednik Uprave poljske osiguravateljske grupacije PZU.
Upravo zbog toga, posebno je naglasio Klesyk, žele da hrvatska vlada zadrži visoki udio u CO i bude im partner.
Tu želju pojasnio je činjenicom da i poljska vlada u PZU-u drži 35 posto udjela.
Predstavnici najvećeg poljskog osiguravajućeg društva PZU čine dio gospodarskog izaslanstva u pratnji poljskog predsjednika Bronislawa Komorowskog u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj.
Predsjednik Uprave PZU-a Andrzej Klesyk na konferenciji za novinare istaknuo je da je PZU za Croatia osiguranje zainteresiran iz niza razloga – zbog sličnosti hrvatskog i poljskog tržišta osiguranja, potom slične povijesti dviju kompanija, bivših monopolista u državnom vlasništvu, ali i činjenice da su hrvatsko tržište u PZU-u odredili kao optimalnu točku za daljnje širenje u regiji.
Također, istaknuo je Klesyk, obje su kompanije svojevrsne stožerne institucije financijskih sustava svojih država pa stoga u PZU-u razumiju koliko bi bilo bitno surađivati s hrvatskom Vladom na očuvanju stabilnosti financijskog sektora i zato žele da država ostane "snažan, ali prijateljski" dioničar CO-a.
Kao dodatnu korist koju bi CO imalo od poljskog partnera Klesyk je istaknuo činjenicu da je Poljska u EU ušla prije osam godina i PZU ima iskustvo što osiguravatelje čeka u tom procesu.
"Sve to PZU čini savršenim partnerom za Croatia osiguranje", kazao je Klesyk, ističući da je poljska kompanija spremna ispoštovati sve obveze i uvjete koje bi hrvatska Vlada odredila u procesu privatizacije.
Na upit da li ih CO zanima i ukoliko se Vlada ne odluči na prodaju većinskog paketa, Klesyk je kazao da bi u ovom trenutku bili zainteresirani i za manjinski, ali da im je dugoročni cilj imati većinski udio.
Govoreći o strategiji ekspanzije PZU na inozemna tržišta, Klesyk je kazao da ta kompanije, osim u Poljskoj, djeluje i u Ukrajini te u baltičkim zemljama, a da su regiju središnje i istočne Europe, odnosno "istočno od Berlina, a zapadno od Moskve" odredili kao glavni fokus širenja.
No, istaknuo je, na tom se tržištu nitko od postojećih 'igrača' ne želi odreći svog udjela, a privatizacijski procesi na većini tih tržišta, npr. u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj, već su dovršeni i ta tržišta kontroliraju međunarodne ili interkontinentalne kompanije.
Na upit da li ih zanima privatizacija u Sloveniji, Klesyk je kazao da je PZU zainteresiran za svaki veći udio u osiguravateljskoj tvrtki u ovoj regiji. Onaj tko kupi Croatia osiguranje trebao bi biti zainteresiran i za privatizaciju slovenskog Triglava, kada se donese konačna odluka o sudbini te tvrtke, a slijedeći bi mu korak bio "gledati na jug".
Klesyk je ujedno kazao da, ukoliko ne uspije njihovo ulaganje u CO, nisu zainteresirani za kupnju nekog drugog društva u Hrvatskoj, jer se ovdje "nema što za kupiti, budući da većinu ostalih društava također kontroliraju zapadna društva".
Pritom je kazao da bi bitna stavka hrvatskoj Vladi pri donošenju odluke o privatizaciji CO trebalo biti i da li budućnost najvećeg osiguravatelja vidi u lokalnom razvoju ili uklapanju u veliki sustav, "s promijenjenim imenom i logom".
Iako je poljska država najveći pojedinačni dioničar, s 35 posto vlasništva u PZU, predsjednik Nadzornog odbora kompanije Waldemar Maj je istaknuo da strategija razvoja i širenja te kompanije nije politička odluka, ali da se nadaju da će im u namjeri da uđu na hrvatsko tržište pomoći i posjet poljskog predsjednika Komorowskog Hrvatskoj.
PZU je najveći poljski osiguravatelj, s 32 postotnim udjelom na tamošnjem tržištu neživotnih te 43 postotnim udjelom u životnim osiguranjima. Prosječna godišnja bruto zaračunata premija PZU-a iznosi oko 4,5 milijarde eura, a prošlu je godinu ta kompanija završila sa 778 milijuna eura neto dobiti. (H)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu