Prema visini prosječne plaće Hrvatska je s 693 eura na trećem mjestu u regiji, pokazala je analiza portala Moj Posao.
Najviša neto prosječna plaća je u Češkoj (804 eura), u BiH je 25 posto niža je od one u Hrvatskoj (520 eura), dok je u Mađarskoj niža 28 posto. Najnižu prosječnu plaću u regiji ima Srbija: ona je 46% niža od one u Hrvatskoj i iznosi 373 eura. U drugom kvartalu prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj iznosila je 5268 kn, što je 2% manje nego u prethodnom. U odnosu na isto lanjsko razdoblje nije se mijenjala. Osim kategorije top menadžmenta, koja ima u prosjeku 96% višu plaću u odnosu na prosjek, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (75% više od prosjeka), telekomunikacija (35%), ljudskih potencijala (33%) te informacijskih tehnologija (28%).
Najmanje prosječne plaće imaju radnici u pomoćnim zanimanjima (42%) te u tekstilnoj i kožnoj industriji (43%). Osobe sa završenim fakultetom imaju 51% višu plaću u odnosu na one sa srednjoškolskim obrazovanjem, a 20% višu plaću od prosječne. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za čak 105 posto u odnosu na srednju stručnu spremu. Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće su 11 posto od prosjeka i iznose u prosjeku 5945 kuna. U onima u pretežno domaćem vlasništvu su najniže i iznose 8% manje od prosjeka, 4937 kuna. Prosječna plaća u tvrtkama u državnom vlasništvu 4% je viša od prosjeka i iznosi 5.590 kuna. Najniže plaće zabilježene su opet u Virovitičko-podravskoj županiji, 19% ispod prosjeka. Najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu, 14% iznad prosjeka – 5997 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu