Petorici gazda trećina raspoloživih potpora iz programa ruralnog razvoja

Autor: Božica Babić , 04. studeni 2015. u 07:15
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Preostalih 887 milijuna kuna iz mjere 4 bit će raspoređeno na 274 poljoprivredna gospodarstva.

Vlasnik osječke grupe Žito Marko Pipunić dobio je 169 milijuna kuna potpora iz Europskog fonda za ruralni razvoj, Mirko Ervačić je za portfelj Osatine izborio 147 milijuna, a Ivica Todorić za članice Agrokora tek 79 milijuna kuna.

Niz nastavljaju Tomislav Kitonić, vlasnik tvrtke Bik, s 38 te Domagoj Belošević čiji je Vrt dobio 37 milijuna kuna. Pet vlasnika je za 20 svojih tvrtki pokupilo 470 milijuna kuna već u prvom natječaju programa ruralnog razvoja, što je više od trećine raspoloživih potpora, a one su za mjeru 4 iznosile milijardu i 357 milijuna kuna. Time su su ostvarile crne slutnje, ne samo mnogih poljoprivrednih udruga već i konzultanata, da će pogodovanom isplatom potpora biti srušeni temeljni europski kriteriji financiranja novih ulaganja radi održivog razvoja i naseljenosti ruralnih područja. Za mjeru 4 u prvom natječaju bilo je predviđeno tek 630 milijuna kuna potpora, no kako je izazvao golem interes kroz dostavljenih 1280 projekata uz očekivanje potpora od 2,6 milijardi kuna, ministar Tihomir Jakovina digao je ljestvicu potpora na 1,37 milijardi kuna.

 

79milijuna

kuna Ivici Todoriću za šest projekata

Time je u startu potrošio čak 50 posto od iznosa potpora planiranih za podjelu do 2020. U ruralnom programu inače stoji kako će kroz mjeru 4 tijekom sedam godina biti sufinancirana 1823 projekta prosječne vrijednosti 993 tisuće kuna.  Agencija za plaćanja objavila je liste s prihvaćenim investicijskim projektima iz kojih je razvidno kako će 1,36 milijardi kuna potpora biti isplaćeno za 294 od pristiglih 1280 projekata. I to kroz model da je spomenutih pet poduzetnika za 20 tvrtki dobilo 470 milijuna kuna, dok će preostala 274 gospodarstva dijeliti 887 milijuna kuna. Liste otkrivaju niz dvojbenih detalja o prihvaćanju projekata nedavno osnovanih tvrtki koje nemaju ni kapitala ni zaposlenika, ali ni iskustva u biznisu za koji su dobili novac iz džepova europskih i hrvatskih poreznih obveznika.

 

147milijuna

kuna Mirku Ervačiću za šest projekata

Tako su Draško Marinac i Dragan Kukavica s 20 kuna osnovali Chestnut Factory tek 25. veljače 2015. (a rok za natječaj pomaknut je sa 11. veljače na 15. travnja) i za projekt prerade kestenja dobili su 5,6 milijuna kuna. Mario Josipović tvrtku Vaccinium osnovao je 2013. s 10 kuna i te godine nije imala prihoda, lani je ostvarila 56.197 kuna bez zaposlenih, no dobio je 6,3 milijuna kuna za podizanje nasada borovnice. Zanimljivo je da na webu Agencije među podnesenim zahtjevima stoji da je Vaccinium svoj predao 27. ožujka, a u odluci za isplatu potpora navodi se 15. travnja, i to u 18 sati i 15 minuta. Filip i Boris Degoricija tvrtku Sativa osnovali su 2013. U toj je godini prihod iznosio 25.000 kuna da bi u 2014. pao na 10.400 kuna.

 

169milijuna

kuna Marku Pipuniću za šest projekata

Oni u kordunskom selu Živković Kosa imaju zemljište čiju su vrijednost procijenili na 632 tisuće kuna, planiraju podići voćnjak i za to im je odobrena potpora od gotovo 15 milijuna kuna, dok je tvrtka Metalfer Steel u vlasništvu Nade Kučinić registrirana u Lovasu 2013. dobila 13,5 milijuna kuna za ulaganje u pogon za preradu voća, a za izgradnju ULO hladnjače, za što je tražila 22,6 milijuna kuna, dobila je odbijenicu. Istodobno, Agencija je odbila sufinancirati projekte ne samo brojnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja već godinama uspješno odolijevaju tržišnim turbulencijama i žele se i dalje razvijati, nego i uspješnim tvrtkama poput Vrane iz Biograda ili PP Orahovice, Kutjeva, odnosno farme Angus iz Udbine. Kriterije Agencije nije zadovoljio ni poznati vinar Krauthaker kao ni zadruge Domaće blago i Agro Invest.

Komentari (5)
Pogledajte sve

viewer; ako si tolko pametan daj nam svima reci koje su to “nadređene institucije”?

Članak je napisan dobro. Iznesene brojke i tekst potvrđuju dvadesetogodišnju poljoprivrednu politiku u Hrvatskoj čija je zabetonirana konstanta očuvanje i pogodovanje velikim tajkuniziranim poduzećima.
Ovo nema veze sa ruralnim razvojem.
Svrha i način kako je to zamišljeno u EU (Slovenija,Poljska,Češka,Slovačka,Litva,….) namjerno i planirano je izbjegnut i napravljeno je na ovaj način.
Na žalost, nikakve vajde od komentiranja članka a još manje od komentiranja komentara na članak.

osvrnit ću se samo na komentar dvojice gospode koji su komentirali prije mene.
dečki, evo recimo samo jedan link kojeg trebate proučiti sa razumijevanjem:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32003H0361&from=EN
nakon toga bi vam trebalo biti jasnije da EK ne samo da neće isplatiti sredstva za ove projekte nego će i suspendirati cjelokupni EAFRD fond za RH dok se ne dođe pameti.
kao što su recimo napravili rumunjima ili bugarima kako bi ih natjerali da smanje koruptivne radnje.
zaboravljate da to nisu naši novci nego novci EU, mislite da će ih davati bez ikakve provjere i samo po listi želja.

a novce za te odobrene projekte bi onda kada ih odbije platiti EU mogli platiti mi koji plaćamo poreze ovoj državi.
ili recimo proučite današnji tekst natječaja za operaciju 4.1.1 i tekst prvog natječaja za 4.1.1 pa se zapitajte zašto se sada poziva na direktive i preporuke EK na koje se nije pozivalo u prvom natječaju te zašto se sada gleda vlasnička povezanost društava.
EU neće dati niti centa za ovakve projekte a ako ih slučajno da, budite sigurni da po eventualnoj reviziji ćemo sve vratiti natrag u proračun EU. sa kamatama. i zatvorskim kaznama.
europski OLAF nije hrvatski USKOK.

Poslovni dnevnik nebi trebao imati ovako bombastican naslov, koji je prikladniji tiskovini “24 sata”. Da apsurd bude veci, Poslovni se obrusuje na firme, u kojima svaka lipa prodje kroz knjige i gdje nema nikakvog placanja na crno. Kad recimo nas ugledni seljak obradjuje sam 200 hektara zemlje i nema niti jednog prijavljenog radnika, a osigurana mu je, preko njega, cijela obitelj, onda je to za Poslovni dobra vijest. Znaci, dobra je vijest, da taj covjek uzima preko dav milijuna kuna drzavnih poticaja a ima nula uposlenih.
Za Poslovni je dobra vijest, da se nasi talibani na selu ne zele udruziti, recimo u zadruge ili prstenove, da ne zele ulagati u zajednicku imovinu i onda se zale, da su skupili premalo bodova. Natjecaj je transparentan, svatko, tko smatra da je zakinut, moze se obratiti nadredjenoj instanci. Samo mu na njegovu zalost, niti nadredjena instanca ne moze promjeniti mentalitet ili mu dati znanje, kojeg ocito nema.

New Report

Close