Procijenili smo da više od 80 posto aktivnosti s dronovima u Hrvatskoj nije legalno, a možda je taj postotak čak i 90 posto, tvrdi Nada Finderle, predsjednica Hrvatske udruge bespilotnih letjelica (HUBS). Finderle je u utorak na otvaranju dvodnevne konferencije o dronovima Drone Days na zagrebačkom FER-u istaknula da je taj podatak strašan i upućuje da građani nisu informirani zbog čega su dronovi zakonski regulirani. Ukazala je i da se država osim pisanjem zakona i pravilnika interno nije organizirala da bi se nosila s tim problemom. Navela je da je spomenuti postotak rezultat interne procjene, koju je HUBS sam složio na temelju vlastitih izvora. “Pokušali smo dobiti informacije o dronovima u Hrvatskoj od DZS-a, nadležnih institucija pa i tvrtki koje ovdje prodaju i distribuiraju dronove, ali nitko nema nikakvih službenih podataka”, kaže predsjednica HUBS-a.
Damir Bezik, zrakoplovni inspektor u Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo (CCAA) kaže pak da se od 2015. bavi isključivo dronovima. Naglasio je da će Hrvatska u idućih pola do godine dana primijeniti novu EU direktivu o dronovima. Mišo Mudrić, docent na Katedri za pomorsko i općeprometno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta kaže da EU planira do 2035. potpuno digitalizirati i automatizirati odobravanje i nadzor letova dronovima. Europska komisija objavila je čak ambiciozniji hodogram. Želi takav sustav najkasnije u idućih deset godina. Komisija želi i do 2030. stvoriti pretpostavke za komercijalnu dostavu dronovima, a do 2035. i prijevoz ljudi dronovima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu