U okviru pokrenute rasprave o promjenama u radnom zakonodavstvu ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić ponudio je socijalnim (sindikati/poslodavci) partnerima prije dan-dva recept kojim ukida aktualni model otpremnina kod poslovno uvjetovanih otkaza. U manjku ideja – kako povećati zaposlenost Hrvata – Mrsić se dosjetio tek uvesti 'paralelku' aktualnom sustavu mirovinske štednje.
Poslodavci neće imati obvezu jednokratne isplate otpremnina radnicima kada im otkažu ugovor o radu, predlaže vrsni hematolog Mrsić (da je bar ostao u struci), nego će za svakog radnika mjesečno uplaćivati određenu svotu u Fond radničkih otpremnina. Radnik će samostalno odlučiti hoće li taj novac uzeti u trenutku kada izgubi posao ili će ga ostaviti u Fondu do stjecanja uvjeta za odlazak u mirovinu. Njegova ideja, uvjeren je ministar, neće biti opterećenje za poduzeće, a radnicima jamči sigurnost. Koliko bi zbog ove inicijative mogla nabujati administracija koja bi upravljala novim Fondom, i na čiji trošak, Mrsić nije pojasnio.
Umjesto što gubi i vrijeme i energiju instalirajući 'brata blizanca' mirovinskom sustavu ministru Mrsiću bilo bi razumnije da kao vrhunski dijagnostičar skupi ne samo Kukuriku snage nego i sve ostale koji mogu dati doprinos te pokrene žestoko lobiranje prema BMW-u i dovede njihovu novu tvornicu u Hrvatsku jer, golemi interes za istu svjedoče Slovačka, Češka, Slovenija i Mađarska. Dobije li taj projekt istopit će se motivacija za Fond radničkih otpremnina. Za vjerovati je naime da će, osvane li BMW u Našoj Lijepoj, slijediti vjerojatno i drugi veliki investitori.
Uostalom, Mrsićev Fond zapravo je inačica ideje koju je još prije šest-sedam godina ponudila industrija osiguranja. Predlagala je više puta Sanaderovoj Vladi, a lani aplicirala i Milanovićevoj, neka poslodavcima odobri neoporeziv iznos, godišnje barem 1800 kuna po zaposlenom, radi ugovaranja polica životnih osiguranja. Sa 600 kuna mjesečne uplate vlasniku police u slučaju doživljenja može biti isplaćeno jednokratno ili kroz rentu oko 200.000 kuna, za slučaj smrti zbog nezgode (što otpremnina ne pokriva) njegova obitelj dobit će dvostruki iznos. Iako osiguravatelji polovicu svojih pričuva moraju investirati u državne vrijednosnice nijedna Vlada nije prepoznala njihovu ideju i korist koju donosi grupno osiguranje života.
A od kolektivnih polica životnog osiguranja profitirali bi svi, i zaposlenici i poslodavci, ali i država. Poslodavci bi zadržali kvalitetne i lojalne djelatnike, zaposlenici stekli dodatnu mirovinu i bonus po polici, odnosno zaštitu obitelji za slučaj smrti, a država bi kroz investiranje visokih osiguravateljnih pričuva došla do svježeg kapitala. Izostalo bi politikom obojano nadmudrivanje o imenovanju ravnatelja Fonda kao i zapošljavanje mnoštva činovnika jer, osiguravateljna industrija operativno bi vodila cijeli projekt.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Mišljenja sam da je ovaj “balon” pušten iz HR redova odnosno jedne Agencije kako bi pridobila pozornost. A zatim stupidni interview……. [emo_namigusa]
mršić im može eventualno propisati aspirin od lobiranja .
ova država je postala banana odkad su se doktori uhvatili politike.od mate granića,do pašalića pa do ovog pedijatra ili slično.
Hrvatska s druge jednostavno više kadrovski ne može zadovoljiti potrebe velikih svjetskih firmi (tvornice preko 1000 radnika), posebice zbog nemigracije radne snage.
Žalosna je činjenica da je turizam upropastio industrijsku Hrvatsku i promijenio način razmišljanja iz proizvodnog u rentijerski.
Valja promijeniti način razmišljanja i vrijednosti!
Ne slazem se da nitko nece uloziti u zemlju koja ulazi u EU, ili je tek usla. Problem ulaganja su barijere, porezi, dozvole itd. Ulaganja u Cesku i Slovacku su bila enormna. Ljudi su se smijali Cesima, danas su bogatiji od nas, imaju mnogo manje sirotinje, i ekonomija im i dalje raste. Ojacali su industriju i vezali se za Nejmacku jos vise.
Kad bi se sredilo zakonodavstvo/birokrcija i porezi, ja ti garantiram da bi ulagaci sami dosli. Mi imamo i luku, prilike za transport itd.
Sto se tice turizma, slazem se. Ali gotovo kompletna ind je sada unistena, mi imamo kapacitet za tek nesto malo vise nego izvoz golih trupaca, i osudjeni smo na zivotarenje. Treba se pomiriti s time da za konvergenciju nemamo sanse i da cemo ostati siromasni, ukoliko se nesto drasticno ne promijeni.
Općepoznata činjenica je da sve velike firme puste ovakve probne “balone” da vide tko će više skinuti gaće i onda koriste navedeno kako bi pregovarali sa svojim sindikatima u smislu kolektivnog pregovaranja ili otpuštanja, bez ikakve stvarne namjere premještanja proizvodnje.
BMW ili bilo koja druga EU firma neće premještati svoju proizvodnju u drugu EU zemlju ili u zemlju koja će skoro ući u EU. Stoga imate velike investicije u Tursku, Rusiju, Aziju pa čak i Ameriku.
Hrvatska s druge jednostavno više kadrovski ne može zadovoljiti potrebe velikih svjetskih firmi (tvornice preko 1000 radnika), posebice zbog nemigracije radne snage.
Žalosna je činjenica da je turizam upropastio industrijsku Hrvatsku i promijenio način razmišljanja iz proizvodnog u rentijerski.
Valja promijeniti način razmišljanja i vrijednosti!
Uključite se u raspravu