Inspekcija rada i zaštite na radu od 1. siječnja iduće godine dobiva puno veće ovlasti, uključujući zatvaranje tvrtke zbog nezakonitog poslovanja, rekao je danas ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić te potvrdio kako od početka iduće godine ta inspekcija prelazi u njegovo ministartsvo.
Nakon utvrđivanja prekršaja, inspektori će izdavati upozorenje poslodavcu.
U slučaju da se utvrđene nezakonitosti ne isprave u roku 8 dana, kazne će biti puno veće nego sada, a kod većih nezakonitosti, moći će i zatvoriti tvrtku, izjavio je Mrsić novinarima nakon otvorenja Sajma poslova upitan za najave reorganizacije inspektorata.
To će, dodao je, uz ostalo omogućiti i novi zakon o inspekciji rada i zaštiti na radu, koji je u fazi izrade, a inspektorima će dati neovisnost i široke ovlasti.
Ocijenio je kako je inspekcija rada i zaštite na radu vrlo važna i izravno vezana uz Zakon o radu, a sadašnjom njezinom neučinkovitošću, kaže, nezadovoljni su i poslodavci i sindikati.
Inspekcija rada i zaštite na radu prelazi početkom godine u Ministarstvo rada i mirovinskog sustava nakon planiranog zatvaranja Državnog inspektorata koji je u proteklih 15 godina kao neovisno tijelo objedinjavao gospodarsku i inspekciju rada te elektroenergetske i rudarske inspektore.
Oko 800 inspektora Državnog inspektorata bit će raspoređeno po ministarstvima, a ministar rada i mirovinskog sustava Mrsić odbacuje nagađanja o značajnim uštedama, te poručuje da im je cilj bio povećanje učinkovitosti, a ne uštede.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Inspektori se ne moraju truditi, tvrtke se same zatvaraju.
A otvaraju se samo ako ima potpora , poticaja, ili novca EU.
Ako se ne varam, objedinjenje je bilo radi povećanja efikasnosti jer su prije toga različite inspekcije prebacivale odgovornost i prilično efikasno “ne radile” svoj posao – i sada se ponovo vraćamo na to jer će biti efikasnije? 🙂 Stalno se nešto mijenja da bi se izbjegao jedini ispravan pristup – nadzor rada i sankcioniranje nerada.
A kako bi bilo da se zakon uredi na način da jedino sanitarna inspekcija i policija/vatrogasci smiju zatvoriti tvrtku? Ostali neka izdaju upozorenja, i drastične kazne.
Kod nas svaki inspektor smije zatvoriti poslovanje, a ima ih svakakvih, od normalnih pa sve do apsolutnih luđaka.
Osim toga na zatvaranje treba postojati mogućnost žalbe. Ne pričam o radu na crno (toga zapravo ima vrlo malo u Hrvatskoj), pričam o maltretiranju državnog inspektora zato što je cijena sa police pala na pod, zato što je kupac skinuo cijenu i stavio na neko drugo mjesto i ostalih nebuloza.
Ja bih se složio s kolegom Laserom, privatno poduzetništvo je nedopustivo. Sve pozatvaraj, a vlasnike po kratkom postupku. Živio drug kim il sung drugi ili kako već.
Uključite se u raspravu