Hrvatska će o upravljanju Inom i investiranju u daljnji razvoj te kompanije nastaviti razgovarati s MOL-om, a te će teme biti u fokusu i ukoliko MOL-ov udio u Ini sutra promijeni vlasnika, poručili su iz Ministarstva gospodarstva ističući da će Vlada nastaviti štititi strateške nacionalne energetske interese te da tu ništa ne mijenja MOL-ova potvrda da radi pripremne radnje za moguću prodaju svog udjela u Ini.
Ina je danas objavila putem Zagrebačke burze da je MOL zatražio suradnja Uprave Ine u organizaciji data rooma, povezano s pripremom moguće prodaje MOL-ova udjela u Ini.
Komentirajući tu objavu, iz Ministarstva gospodarstva ističu kako je "hrvatski interes u Ini od trenutka kada je ova Vlada otvorila pregovore s MOL-om, jasan i nepromijenjen".
"Hrvatska želi da Ina bude vertikalno integrirana, snažna regionalna kompanija, u kojoj svi dioničari imaju onoliki utjecaj u upravljanju koliki im je udjel. To već duže vrijeme nije slučaj te činimo sve da tu naslijeđenu situaciju promijenimo. O upravljanju Inom i o investiranju u daljnji razvoj Ine ćemo nastaviti razgovarati s MOL-om, a iste će nam teme biti u fokusu i ukoliko MOL-ov udio u Ini sutra promijeni vlasnika. Ova će Vlada nastaviti štititi strateške nacionalne energetske interese i MOL-ova potvrda da radi pripremne radnje za moguću prodaju svog udjela tu ništa ne mijenja", naglašavaju iz Ministarstva gospodarstva u komentaru na današnju objavu Ina.
Ina je, naime, putem Zagrebačke burze objavila kako su danas zaprimili "dopis MOL-a kojim se traži suradnja Uprave društva u organizaciji data rooma kao dio standardnog due dilligence procesa vođenog od treće strane povezanog s pripremom moguće prodaje udjela u Ini putem imenovanih savjetnika, što ovim putem objavljujemo investicijskoj javnosti".
Mađarski MOL u Ini ima vlasnički udio od 49,08 posto, a hrvatska država 44,84 posto. Institucionalni i privatni investitori u Ini imaju 6,08 posto dionica.
Nezadovoljna upravljanjem u Ini, Vlada je u kolovozu prošle godine imenovala pregovarački tim za razgovore s MOL-om o međusobnim odnosima u Ini, pregovarači su do sada održali tri kruga pregovora, no dogovora nema.
MOL je početkom studenoga prošle godine ovlastio svoj Odbor izvršnih direktora za zaključenje takvog dogovora s Vladom RH koji bi vodio ka stvaranju vrijednosti provedbom Inine razvojne strategije, ali istovremeno ga je ovlastio i da započne s pripremama za prodaju MOL-ovog udjela u Ini.
U medijima se već neko vrijeme špekulira o interesu ruskih kompanija za Inu. Hrvatski premijer Zoran Milanović je početkom ovog tjedna potvrdio da ruski investitori imaju interes za kupnju Ine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu