Puljani su najpoduzetniji stanovnici Hrvatske, a Siščani najmanje orijentirani na privatni biznis gleda li se sklonost poduzetništvu u deset najvećih gradova u zemlji. Na tisuću radno sposobnih stanovnika Pule dolazi 67 poduzetnika, a u Sisku samo 22! Na drugom je mjestu Zagreb sa 65 poduzetnika na tisuću stanovnika, dok je treći Split u kojemu se poduzetništvom bavi svaki dvadeseti radno sposoban stanovnik, izračunala je Fina na osnovi završnih godišnjih izvještaja za 2015. godinu.
Tek svaki pedeseti stanovnik Siska u dobi do 64 godine pokrenuo je vlastiti biznis i živi od njega, tako da je vjerojatnost da ćete u tom gradu naletjeti na poduzetnika mala, a tik do njega je Slavonski Brod s 24 poduzetnika i Karlovac s 28 poduzetnika na tisuću stanovnika, piše Večernji list.
Tradicija i kvaliteta lokalne uprave sigurno igraju veliku ulogu u promoviranju poduzetništva, no istraživači Fine smatraju da se jedan od odgovora vrlo vjerojatno krije u činjenici da je od približno 40 tisuća radno sposobnih stanovnika Pule visokoobrazovan svaki peti, odnosno njih 21,8%. Za usporedbu, na razini države udio visokoobrazovanih osoba u radno sposobnom stanovništvu je 17,8%, a u Sisku 11,3%.
Premda prednjače brojem, pulski se poduzetnici nisu mogli pohvaliti poslovnim rezultatima jer su 2015. završili u gubicima, jednako kao i vlasnici tvrtki u Slavonskom Brodu. Prema istraživanjima Global entrepreneurship monitora(GEM), grupacije koja se bavi promoviranjem poduzetništva na globalnoj razini, Hrvatska se nalazi među deset najnepoduzetnijih država svijeta mjereno brojem poduzetnika u odnosu na ukupan broj odraslog stanovništva. Prema njihovoj računici na stotinu odraslih imamo samo dvoje poduzetnika!
Od Europljana društvo nam u toj ligi prave Italija (1,3) i Francuska (1,7), a ni Njemačka nije daleko s 2,3 poduzetnika na sto stanovnika jer se očito radi o zemljama s dugom industrijskom tradicijom gdje se ljudi s lakoćom zapošljavaju pa ih život ne gura u privatne vode.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uz svo duzno postovanje, ali kakvu zastitu ima neki poduzetnik koji je uredno odradio posao i ispostavio racun kupcu i od koga.
Duznici jesu zasticeni a sta je sa vjerovnicima. Najocitiji primjer je pljacka kroz psn.
Koliko dugo traju sudjenja za naknadu stete i neplacanja?
Ovaj portal ili poslovni.hr mi se sve manje svidja ili sve vise ne svidja iz razloga sto mi se cini da novinari samo prevedu clanke ili donose poluinformacije ili polu price
Ha, ha, ha, und dodao bih ha.
Potpuno krivi zaključak iz možda čak točne statistike.
U državi gdje proizvodnja nije potrebna jer uvijek negdje ima jeftinije robe za uvoz.
U državi gdje poduzetnik može uspjeti jedino ako vara državu i ne plaća radnike (istovremeno).
U državi gdje je velika većina malih poduzetnika uništena neplaćanjem i zakašnjelim plaćanjem velikih sustava i državnih poduzeća.
U državi koja se sama potrudila da veliki dio državnih poduzeća ode u ruke “podobnih” i budu doslovno opljačkana.
Planirani sustav je konačno postavljen.
Bogati su stvarno bogati, a ostali su bijelo roblje.
Tu ima mnogo slabih karika, a najslabija je pukla.
Bijelo roblje više ne pristaje na suradnju.
Ali, od nečega treba živjeti.
Danas su poduzetnici velika većina nezaposlenih, poljoprivrednici sa nešto zemlje, propali obrtnici, umirovljenici sa smiješnim mirovinama, itd., itd, itd.
Poduzetnika imamo dovoljno i previše.
Poduzetnici će preživjeti.
Hoće li i ovakav sustav?
Zato je vjerojatno medju prvih 10 po broju uhljeba i parazita.
Uključite se u raspravu