Maslac nije pojeftinio, iako više nema nestašice mlijeka

Autor: Poslovni.hr , 13. kolovoz 2018. u 08:17
Foto: Getty Images

Trenutna prosječna proizvođačka cijena maslaca na EU tržištu je 555 eura za sto kilograma.

Cijene hrane su u srpnju snažno pale u odnosu na lipanj, posebno šećera, mlijeka i mliječnih proizvoda, zahvaljujući obilnoj ponudi i poboljšanim izgledima za proizvodnju, izvijestilo je FAO, Organizacija za hranu i poljoprivredu pri UN-u.

Indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u srpnju 3,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, pri čemu najviše cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, odnosno maslaca i sira, za 6,6 posto u odnosu na lipanj.

Hrvatska nije osjetila ni pad cijena hrane u srpnju, o kojima govori FAO, pa tako ni pojeftinjenje maslaca, čija je cijena prošle jeseni naglo skočila na oko 25 kuna, dok je godinu prije koštao oko 17 kuna.

Rekordnoj cijeni maslaca kumovao je manjak mlijeka na tržištu, a sad kad je proizvodnja mlijeka porasla – značajnijeg pojeftinjenja ipak nema, cijene maslaca u trgovinama onakve su kakve su i bile.

Trenutna prosječna proizvođačka cijena maslaca na EU tržištu je 555 eura za sto kilograma, što je za pet posto manje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, navode u HGK-u. S obzirom da je proizvođačka cijena maslaca i dalje visoka, nije za očekivati, kažu, da će se cijene u maloprodaji drastično korigirati u korist potrošača.

Slično odgovara i Dalibor Janda iz CroMilka – Udruge hrvatskih otkupljivača i prerađivača mlijeka. Kako kaže, cijena maslaca na tržištu jest pala, što je u trgovinama pak teško detektirati jer je maslac često na akcijskoj prodaji. Koliko primjećuje, značajniji pad nije zabilježen. Ako je trenutačna proizvođačka cijena maslaca na EU tržištu 555 eura za sto kilograma, to znači da je proizvođačka cijena »kocke« maslaca od 250 grama oko 10,5 kuna, dok njegova prodajna cijena kod nas iznosi od 20 do 25 kuna, dakle dvostruko, ili i više nego dvostruko više, piše Novi list.

Komentari (3)
Pogledajte sve

pa kad su trgovci pokupovali velike količine u strahu da će još poskupiti, što se nije dogodilo.

e sad treba skupe zalihe prvo prodati, a to ne ide tako lako.

Nije ni poskupio radi mlijeka pa nece ni pojeftiniti radi mlijeka. Trziste funkcionira na temelju kartela koji se dogovore sto ce i koliko kostati i svi to slijede. Pa ne spavaju vlasnici trgovackih lanaca sa zenama konkurencije da bi svi proizvodi u svim trgovinama bili u lipu

Isto to će se dogoditi s cijenama mesa, voća i povrća kad se snizi pdv na njih.

New Report

Close