Linić o padu BDP-a: Realni sektor je moje najveće razočaranje

Autor: Poslovni.hr , 30. studeni 2012. u 12:53
PIX

Linić je za pad optužio privatni sektor i poslodavce koji nisu bili u stanju iskoristiti rasterećenje koje im je Vlada osigurala.

Hrvatski BDP u trećem tromjesečju 2012. pao je 1,9 posto u odnosu na isto tromjesečje 2011., objavio je danas Državni zavod za statistiku.

Potpredsjednik Vlade Branko Grčić kaže da je pad BDP-a bio očekivan, a njegove razloge smješta u okruženje i krizu u svijetu, piše Večernji list. Europska unija također je imala smanjenje BDP-a u trećem kvartalu 0,4 posto te je praktički u recesiji. Kad je riječ o Hrvatskoj, Grčić je priznao da se već četiri godine nalazimo u depresiji, od 2009. godine, a on se nada da će taj trend Vlada preokrenuti iduće godine, dobrim dijelom i povlačenjem sredstava iz pretpristupnih i strukturnih fondova.

Ministar financija Slavko Linić bio je puno izravniji, navodi Večernjak. On je za pad optužio privatni sektor i poslodavce koji nisu bili u stanju iskoristiti rasterećenje koje im je Vlada osigurala smanjenjem doprinosa i parafiskalnih nameta. Država im je preko HBOR-a i Narodne banke osigurala i povoljne kreditne linije, ali ni one nisu iskorištene.

"Realni je sektor moje najveće razočaranje. Proizlazi da Vlada mora odraditi njihov posao jer oni nisu u stanju bez države pokrenuti investicije. Zato je Vlada i povećavala deficit za 0,7 posto da bi osigurala taj investicijski ciklus", rekao je Linić.

Izvorni članak pročitajte ovdje.

Komentari (24)
Pogledajte sve

U Hrvatskoj se ne isplati raditi .
Najbolje je čekati na Burzi da se zaposlite u Javnom sektoru , na Državnim Jaslama .
Ili da danima pohađate razne doktore i skupljajte liječničku dokumentaciju te tražite penziju .
Iako ste mladi imate veliku šanšu da dobijete mirovinu .
Mnogima je to uspjelo već u tridesetm godinama .
Ljudi su racionalni i ulažu trud tamo gdje je najisplativije .
Glupo je raditi u Realnom sektoru samo za poreze ,doprinose i ostale štibre i harače !

Samo dio Poreza kojim su oporezivani poduzetnici iz Realnog sektora :

25 % PDV na razliku u cjeni

20 % porez na dobit

12 % porez

18 % prirez u Zgb

i sada kada idete kupiti Mercedes platite opet porez 14 %

pa onda 10 % carina

pa na sve to opet PDV 25 %

pa porez na auto godišnje
pa cestarine
pa porez na osiguranje
pa porez na tehnički i regitraciju
pa porez na svaku litru benzina
i t.d…..
nema kaja oporezivanju

gospodarstvo su uništili največim porezima na svjetu !

Kako ćete prepoznati Vladu koja će izvući Hrvatsku iz krize ?

Smanjit će sve poreze Realnom sektoru 50 %

Dobro , ne morate kupiti Mercedes , kupite dionice .

I na dionice od dividende ćete platiti porez (20%) +12 % i prirez 18 % Zgb.

Ili kupite nekretninu ?

Opet ćete morati platiti porez kod kupnje i svake godine ćete plaćati porez na imovinu i nekretnine .

U Hrvatskoj se najviše isplati ne raditi .

A ako imate kaku lovu odmah ju potrošite na hranu i piće , sve pojedite , popijte i poserite pa vam nemogu ništa uzeti !
Ito nije kraj deranju kože porezima od ovih Gulikoža :

Kad jednog dana otegnete papke ,
vaši će dragi nasljednici morati platiti porez na ostavljenu im imovinu ,
na vaš dom ,
na vašu vikendicu ,
na vaš auto ,
na vašu tvrtku ,
na vaš obrt ,
na vašu grobnicu…..

Ni to neće biti kraj oporezovanju !
Vaši će nasljednici opet morati plaćati porez na nasljeđenu imovinu !

Mida:
da dopunim sliku :

1. akontacija poreza na dobit za narednu godinu
2. davanja na plaću 100%
3. komunalni troškovi ( slivne vode, zaštite svega mogućeg, spomenička renta, prićuva, komunalne naknade…. )
4. troškovi registracije vozila i troškovi održavanja i korištenja, a koji su na neto cijenu opterečeni spiralno gornjim redosljedom 80%
5. komunikacije na neto trošak 100% naknada i poreza
6. obvezan mito za normalne i zakonske usluge ili razmatranje tvoje ponude uopće

Kada sve zbrojiš dobije 100% od dobiti.
Ako nema dobiti onda je gubitak.

država je zadržala svu gomilu SFRJ administracije.
Zadržala je i SFRJ porezne zakone i razne dopune i akte državnih nameta.

U zemlji slobodnog tržišta, demokratskog uređenja sa SFRJ poreznim zakonima je prava drama aspurda i nespojivih mogućnosti.

Porezni zakon i kao takvo cijelo društveno uređenje SFRJ-a koji mi danas koristimo samo umjesto Dinara nam piše Kuna i umjesto SFRJ piše RH u poreznom zakonu, imalo je smisla u SFRJ.

Naime taj zakon je SFRJ jamčio destimuliranje privatnog sektora i ostavio mogućnost klasičnog uništenja bilo koga koje iskako iz “Svi za jednoga, jedan za sve ”.

Danas koristimo isti zakon bez ideje i cilja, a više neznam dali je Vlast blesava i to ne vidi ili namjerno opstruiraju tu činjenicu radi lakog manipuliranja privatnog sektora.

Pitam se tko ima koristi od toga ?
Država ?
Nema
Privatni sektor ?
Nema
Državni i javni djelatnici ?
IMAJU

Istina može biti samo jedna !
(cenzurirao g.Vjeko)

SLinić ima veze sa realnim sektorom,ali samo tamo gdje njuši nešto i za sebe.Tako je bilo pred par godinica i sa riječkom Transadrijom ,za čijeg je tadašnjeg predsjednika uprave i njegovu užu krim ekipu, radio kao vanjski tajni “spasitelj” i potezao veze i konce gdje je trebalo, sve u cilju da se zamrači što se dalo zamračiti i da se onemogući institucijama da rade svoj posao. A kada je vrag odnio šalu, tada je on, Slinić rekao da je vrijeme za stečaj, i bi stečaj, ma prekasno. A da je išlo po pravdi i zakonu, neki bi bili danas iza rešetaka….Ali barba Slinić uvijek ispadne džek. Neki na forumu itekako se dobro sjećaju kako je to bilo i išlo i završilo sa TNSA. Slinić i gospodarstvo? Kad će već ti tvrdi boljševici maknuti se sa scene?

Gospodine Liniću,kako vas nije SRAM,kažete realni sektor je podbaio????,što NE PROZOVETE svoje zaposlenike u državnim instituijama koji se češkaju od nerada, sramota je da vi kao njihov poslodavas ne vidite da se u prostoriji pd 9 kvadrata stiskaju po njih 4 ,pa što rade vaši zaposlenici osim što zajedno sa vama proždrljivi udaraju po tom realnom sektoru od kojeg žive…i sad još jednu za VAS GOSPODINE LINIĆU,MAKNITE SE OD PRORAČUNSKE PLAČE NA TRI GODINE I PROBAJTE PREŽIVJETI KAO POSLODAVAC U OVOJ DRŽAVI,osobno sumljam da to možete jer ste čovjek koji je cijeli svoj radni vijek proveo u udobnim foteljama države ,sadašnje i bivše

Jean-Claude Junker (premijer Luxemburga): “Mi svi znamo sto treba ciniti, samo neznamo kako cemo ponovo osvojiti izbore nakon sto to napravimo”

Investicija nema zbog toga sto vlada svojom politikom povecava rizike ulaganja. Jednom kada pocnete smanjivati rizike povcat ce se i investicije i smanjiti nezaposlenost.

Recimo kada bi relaksirali zakon o radu investicije bi se odmah povecale. Kada bi rezali izbose za place drzavnih zaposlenika, investicije bi se povecale. Kada bi privatizirali drzavne firme, investicije bi se povecale.

Ima puno nacina da se privuku investicije u Hrvatsku. Problem je jedino u tome sto svaki od njih znaci potencijalan gubitak glasova za SDP.

New Report

Close