Nakon što mu je Ustavni sud danas ukinuo rješenje kojim je prije mjesec dana obustavio predstečajnu nagodbu u Dalekovodu, sudac Trgovačkog suda Mislav Kolakušić ustvrdio je da stajalište Ustavnog suda može dovesti do zaključka da se sve presude i odluke sudova, njih nekoliko desetaka milijuna treba staviti izvan snage.
"Stajalište Ustavnog suda po kojem Trgovački sud u Zagrebu po sucu toga suda Mislavu Kolakušiću nije Sud iz Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, može dovesti do zaključka da se sve presude i odluke sudova, njih nekoliko desetaka milijuna trebaju staviti izvan snage, jer ih nije potpisao predsjednik suda u ime Suda, temeljem mišljenja sjednice odjela ili sjednice svih sudaca", naveo je Kolakušić u pismu medijima.
Ustavni sud danas je u slučaju tužbe Dalekovoda ukinuo rješenje kojim je zagrebački Trgovački sud prije mjesec dana obustavio predstečajnu nagodbu u toj tvrtki radi ocjene ustavnosti
Kolakušić je u srpnju obustavio predstečjnu nagodbu za Dalekovod, nakon čega je podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.
No, Ustavni sud je protumačio da se kao kvalificirani pokretači postupka ocjene ustavnosti mogu pojaviti samo tijela koja zastupaju njihovi čelnici, a ne fizičke osobe na pozicijama unutar tih tijela, po čemu ispada da je zahtjev za ocjenu ustavnosti mogao podnijeti samo predsjednik Trgovačkog suda, a ne sudac Kolakušić koji sudi u konkretnom predmetu.
Pozivajući se na pojedine odredbe Ustava i druge zakone, Kolakušić je u pismu medijima naveo da sud u sudskom postupku donosi odluke isključivo po sucu kojem je predmet dodijeljen u rad.
"Predsjednik suda nema ovlast donošenja odluka u sudskim predmetima koji mu nisu dodijeljeni u rad, pa samim time nije ovlašten donijeti niti rješenje o zastoju u sudskom postupku u predmetu koji je dodijeljenom u rad drugom sucu, slijedom čega nije ovlašten podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti nakon donošenja rješenja o zastajanju", naveo je Kolakušić.
Iako Kolakušić smatra da nije ovlašten podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti, navodi kako je Trgovački sud u Zagrebu po sucu toga suda Mislavu Kolakušiću, kada postupa u konkretnom sudskom predmetu koji mu je dodijeljen u rad, jedini ovlašten podnijeti predmetni zahtjev.
"Za građane ovo može zvučati zbunjujuće, ali sve to nije tako komplicirano. Naime sudac kada postupa u konkretnom sudskom predmetu predstavlja sud, a kada sudjeluje na sjednicama odjela ili sjednicama svih sudaca kao i u svim drugim situacijama vezanim uz sud ili istupe u javnosti, sudac nema ulogu suda već suca tog suda", naveo je Kolakušić.
Dodao je da tako propisuju Ustav i zakoni, kao i propisi većine modernih demokratskih zemalja stvarajući osobnu odgovornost sudaca za donošenje odluka suda u konkretnim predmetima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Sudac vulgaris je komentirao da Ustavni sud moze odbaciti zahtjev za ocjenu ustavnosti zbog forme, cak i ako je razlog za podnosenje zahtjeva u potpunosti utemeljen. Time se Ustavni sud stavio u sluzbu zastite sudacke struke (i hijerarhije unutar iste) a ne onoga sto bi mu trebala biti jedina zadaca, zastita Ustava. Sto ce reci da je najvaznije ispuniti formu cak i ako je ona besmislena, samo zato da se ne bi povrijedila necija tastina ili nekoga natjeralo da radi svoj posao…
Just my 2 cents
Ništa se nije promjenilo .
I dalje večina loših radnika štiti lopine i loše radnike koji su nas i doveli u takvu situaciju .
Ne radi se tu o Dalekovodu , već se radi o svim gubitničkim tvrtkama koje nastoje zaštititi na račun uspješnih tvrtki .
S takvim potezima uništavaju i one dobre tvrtke .
a STO PIŠE u zakonu o ustavnom sudu..tko smije podnjet zahtjev. .?
tko tu ne razumije a tko KRŠI USTAV i…ili zakon?
ajmo novinari..razotkrije watergate. .
Pa ova odluka:
http://www.poslovni.hr/forum/tema/jovanovic-ustavni-sud-pokazuje-da-je-politicko-tijelo-26140
je nekima bio veliki problem što se dotični ministar uopće osudio komentirati. A dotični kurikulum je isto ukinut samo na osnovi formalnosti i procedure kod njegovog donošenja.
A ni Linića nisu baš štedjeli:
http://www.politikaplus.com/novost/83498/udruga-hrvatskih-sudaca-izjava-slavka-linica-je-nedopustiva-a-i-necivilizirana-
Iako se na kraju pokazalo da je djelomično bio u pravu.
Tj. stav udruge sudaca i drugih povezanih je da se i u komentarima pravomoćnih presuda ne smije dovoditi u pitanje stručnost i znanje suda, pravičnost presude i sl.
Očigledno to ne vrijedi za same suce. Tj. kad ministar iskomentira presudu kao nestručnu onda je to pritisak na sudstvo iako niti jedan ministar (pa ni pravosuđa) ne može niti jednom sucu ni na koji način ugroziti njegovo mjesto.
Dok neki sudac može iskomentirati odluku Ustavnog suda i špekulirati da takva odluka će ugroziti milione već donesenih presuda.
S obzirom da je odluka Ustavnog suda konacna jasno da je sudac moze komentirat. Ne vidim u tome nikakav problem.
Uključite se u raspravu