Kamgrad izgnan iz projekta vrijednog 500 milijuna kuna

Autor: Suzana Varošanec , 30. prosinac 2014. u 13:02
Dragutin Kamenski/ Dalibor Urukalović/PIXSELL

Sustav pročišćavanja voda, koji je sufinanciran sredstvima EU, trebao je graditi Kamgrad s partnerima iz Italije.

Građevinska tvrtka Kamgrad ipak je izbačena kao izvođač radova iz projekta Poreč, ukupno vrijednog oko pola milijarde kuna.

Kako ga je zapravo u svojim poslovnim planovima imala sto posto zacrtanog, sve kalkulacije da će tako zaposliti kapacitete na dugo razdoblje (sve do sredine 2016. godine) ovog su Božića pale u vodu. To je posljedica odluke Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM), koja je došla kao hladan tuš za direktora i vlasnika ove tvrtke Dragutina Kamenskog, ali i za 500-njak radnika. Komisija je na Božić objavila svoju odluku kojom je poništila odluku javnog naručitelja – tvrtke Odvodnja Poreč u vlasništvu ovog grada, kojom je Kamgradova ponuda u rujnu pobijedila na  tenderu. Usto, naložila je naručitelju da svim trtkama čije su žalbe usvojene plati trošak žalbenog postupka, koji iznosi nešto više od 400.000 kuna. Trenutno stvari stoje loše u pogledu Kamgrada i njegovih partnera, tvrtki iz Italije s kojima je zajednički nastupao na ovom tenderu.

Oni neće izvoditi radove na izgradnji sustava odvodnje s novim, sofisticiranim uređajima za pročišćavanje otpadnih voda grada Poreča. Otvara se i pitanje što će biti sa samim tenderom, posebice zbog pitanja roka za dovršetak projekta ako se naručitelj odluči da ga poništi i raspiše novi, što neki zapravo i očekuju. Ovakav razvoj u branši za mnoge je navodno očekivan, i to zbog niza žalbi nezadovoljnih natjecatelja iz Hrvatske i više članica EU, te složenosti samog tendera. On je prema našim izvorima navodno najsloženiji koji je ikad raspisan iz područja vodoprivrede – što je istaknula i Komisija u obrazloženju svoje odluke. DKOM-ova odluka za Kamgrad je loša Božićna čestitka.

 

Kamenski

Za nas koji imamo više od 500 zaposlenika, koji smo čak i u krizi uspjeli zapošljavati, otvara se problem kako dalje. Kao ponuđač nemamo nikakvog utjecaja

Potvrdio nam je to sam Kamenski, dodajući da ju je upravo 25. prosinca pročitao na internetskoj stranici Komisije, pitajući se kako dalje. "Za nas koji imamo preko 500 zaposlenika, koji smo čak i u krizi uspjeli zapošljavati, otvara se problem kako dalje. Kao ponuđač nemamo nikakvog utjecaja, a teško mi je komentirati odluku Komisije i elemente koji su je uvjetovali. Rješenje je doista jako obimno, pa ga moje stručne službe još uvijek proučavaju", kazao je Kamenski navodeći da je sad sve u rukama naručitelja. Osvrnuo se i na okolnost moguće tužbe, no tvrdi da neće pokrenuti upravni spor "samo radi spora", nego ako postoji pravno uporište. On je, pak, na Božić objavio svoje rješenje poništavajući tako odluku javnog naručitelja – tvrtke Odvodnja Poreč u vlasništvu Grada Poreča, kojom je izabrana Kamgradova ponuda kao najpovoljnija. No, kako nije poništen i tender, nego odluka o odabiru najpovoljnijeg ponuđača, otvara se pitanje što slijedi.

Tko će dobiti ovaj posao koji je financijski najzahtjevniji i najsloženiji dio projekta Poreč. Projekt o kojem je riječ odobrila je EK na dan kad je Hrvatska postala članica EU. On je pod njezinim povećalom jer ga s bespovratnim sredstvima u iznosu od 76 posto sufinancira europskim novcem. Zanimljivo je i da je na tedneru koji je raspisan još proljetos bilo dostavljeno devet ponuda, od kojih je Odvodnja Poreč dvije ocijenila valjanima. Kriterij odabira je bila najniža cijena, a uz ponudu zajednice ponuditelja u kojoj se natjecao Kamgrad, valjanom je još bila ocijenjena ponuda zajednice u kojoj se natjecala Tehnika. Ponude ostalih su odbijene, uključujući i ponudu zajednice u kojoj se natjecala domaća građevisnka tvrtka u velikom usponu – GP Krk.

Na tržištu gdje šest godina vlada sve veća nestašica posla, a građevinske tvrtke bore se na sve načine za opstanak, upitna za mnoge od njih postaje budućnost. Do 2017., odnosno do tog roka koji se procjenjuje kao spas – jer će tad u praksi krenuti investicije financirane iz europskog novca, pitanje je koliko će privatnih tvrtki održati na životu. Kamgrad živi od posla od posla, trenutno ima zaposlen dio kapaciteta za iduću godinu, no potrebno je još projekta da bi se oni popunili u cijelosti.

Od većih projekata rade za grupaciju Valamar (Hotel i depadanse na otoku sv. Nikola u Poreču), zatim za obitelj Lukšić (Hotel Kompas u Dubrovniku iz bivše Štrokove grupacije) i za HUP Zagreb Anđelka Leke (završavaju Hotel Mlini). "Imamo odlične reference za izvođenje radova na objektima u turizmu po sistemu 'ključ u ruke'. Ovu godinu završavamo s konstrukcijom nove glavne zgrade Zračne luke Zagreb. Poslovanje se kreće u rasponu između 400 i 700 mil. kuna godišnjeg prihoda u zadnjih šest godina. Moram priznati da mi ovo nije bila dobra čestitka za Božić. Iako ovog trenutka nisu ugrožena radna mjesta, teško je prognoziriti do kada će se u ovim okolnostima moći održati isti pogon", skeptičan je Kamenski. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

Pazi naslova “izgnan”, pa zna se kako je do sada dobivao poslove. Kolika je tarifa za objavu ovakvog članka.

Teško da će, još bar iduće godine, naći posao bez natječaja kao što je bilo za MUP u Savskoj cesti prije nešto godina.

New Report

Close