Saborski zastupnici izglasali su danas sa 79 glasova za, 29 protiv i jednim suzdržanim Zakon o radu u prvom čitanju, te pozvali Vladu i sindikate da sada obnove socijalni dijalog. To je zatražio SDSS-ov Milorad Pupovac koji je glasove njegove stranke za ovaj prijedlog zakona uvjetovao prihvaćanjem sljedećeg zaključka "Hrvatski sabor nakon provedenog prvog čitanja o Prijedlogu zakona o radu poziva Vladu i sindikate da u vremenu do drugog čitanja obnove socijalni dijalog te postignu suglasnost o spornim pitanjima predloženog zakona, kao što je pitanje radnog vremena, modelima rada, zapošljavanja posredstvom agencija te statusu i karakteru radničkih vijeća, a koji su uočeni u saborskoj raspravi i koji su doveli do zastoja u pregovorima između Vlade RH i socijalnih partnera". Upozorio je Pupovac da od '70-ih godina prošlog stoljeća do danas socijalna nejednakost rapidno i progresivno raste.
– U razdoblju od '70.-'80. godine 20. stoljeća razlika između plaće radnika i plaće člana uprave vodećih 10 kompanija u SAD-u je bila između 20 i 30 puta. A znate za koliko se po nalazima koja su rađena nakon toga povećala u razdoblju od '90.-tih do 2010. godine. Povećala se na to da iznosi od 200 do 400 puta više, toliko više zarađuju članovi uprava vodećih kompanija. U Velikoj Britaniji ta razlika je 300 puta – objasnio je Pupovac te ustvrdio kako do takve nejednakosti dovodi i činjenica nepostojanja sindikata i slabljenje sindikata i nedovoljnu aktiviranost i učlanjenost zaposlenih u sindikatima.
– Mi smo vidjeli da kod nas posebno u privatnom sektoru ne postoje zadovoljavajuće sindikalne organizacije, samo u državnom sektoru. Indeksi pokazuju da u zemljama koje imaju visok stupanj ili najveći stupanj socijalne jednakosti kao što su Danska, Švedska, Finska, Luxemburg, da je sindikalna organiziranost najuspješnija i najbolja. Isto tako u zemljama koje pokazuju najniži stupanj nejednakosti sindikalna organiziranost je najslabija – tvrdi Popovac te dodaje kako "sve zemlje koje su popustile deregulaciji, koje su popustile fleksibilizaciji, sve zemlje koje su pokleknule i politike koje su pokleknule pod neoliberalnom mantrom o rezanju, o štednji, o otpuštanju i o fleksibilizaciji rada bilježe rast nejednakosti i bilježe rast nezaposlenosti".
Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja rekao je da će i njegova stranka podržati ZOR u prvom čitanju samo ako se usvoji zaključak koji je preložio Pupovac.
– Nije dobro da strane koje su u sukobu u emotivnim nastupima jedne druge proglašavaju lažljivcima, a cilj im je da izgrade takvu zakonodavnu infrastrukturu koja na neki način vodi Hrvatsku ka prosperitetu, a ne Hrvatsku nazad. Socijalni dijalog je civilizacijski doseg hrvatskog društva i mi bi trebali biti svi zabrinuti nad razinom socijalnog dijaloga, a on sigurno nije odnosno neće se razvijati ukoliko jedna strana drugu preko medija poziva da sjednu za pregovarački stol – upozorio je Hrelja te dodao kako ne može interes jednih biti iznad interesa drugih.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar podsjetio je da je ZOR duboki društveni ugovor koji utječe ne samo na socijalnu nego i na političku stabilnost u svakoj državi. Zamjerio je vladajućima što se nisu pokušali dogovoriti sa sindikatima prije nego što su ZOR u prvom čitanju poslali u proceduru.
– Kome se pokušava pogodovati? Onim poslodavcima koji su pretprošle godine iz Hrvatske iznijeli preko 2 milijarde dobiti, a ne investirajući u Hrvatsku ni jednu lipu – uvjeren je Lesar koji je tražio odgovor na pitanje gdje je završio naš kapital i što se s njim događa?
– Građani Hrvatske su bili eksperimenti pokušaja promjena novog zdravstvenog modela kada ste smanjili doprinos za zdravstveno osiguranje. Ovaj Zakon o radu na tragu je takvog novog pokušaja eksperimentiranja. Kamen ne možete tlačiti, možete ga zabijati u zemlju koliko god želite, prije ili kasnije će vam negdje ponovo izaći – tvrdi Lesar koji je pokušao odgoditi glasanje o ZOR-u u prvom čitanju kako bi dali šansu Vladi da tijekom idućeg tjedna obnovi socijalni dijalog u sklopu Gospodarsko-socijalnog vijeća.
– Kada imamo pad BDP-a, 385 tisuća nezaposlenih, procjene kako domaćih stručnjaka, tako i stručnjaka iz međunarodnih financijskih institucija izvan Europske komisije da će tržište rada nažalost stagnirati u 2014. i 2015., naša Vlada ukida socijalni dijalog. Servira se jedan Zakon o radu koji ne prihvaćaju oni koji bi ga trebali prihvatiti ili se bar se usuglasiti oko njega a to su sindikati – zamjerio je HDZ-ov Ivan Šuker te podsjetio da je država najveći poslodavac u zemlji pa joj je zato iznimno važno kako će ZOR izgledati. Zamjera što ZOR nije ni dio paketa sustavnih reformi koje bi pokazale da možemo preokrenuti negativne trendove u zemlji.
– Ovaj sam Zakon o radu ništa u Hrvatskoj neće promijeniti, zbog njega neće doći niti jedan novi investitor, zbog njega se neće povećati konkurentnost i zbog njega se nažalost neće smanjiti ovaj broj od 385 tisuća nezaposlenih – prigovorio je Šuker te pozvao na dijalog.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Čestitamo na izmjenam ZOR-a , ako se time imalo pomaže poslodavcima…..
Do sada je poslodavac bio ROB – djelatniku, koji je za njega radio- da bi
radnik imao sva prava…..
Hrvatska uvodi pravila koja su uništila brojne Nijemce
http://danas.net.hr/hrvatska/hrvatska-uvodi-pravila-koja-su-unistila-brojne-nijemce-i-bacila-ih-na-prosjacki-stap
Ne kužim tko je gl up u ovoj priči?
Uključite se u raspravu