HRT izgubio radni spor protiv novinara honorarca

Autor: Poslovni.hr , 05. prosinac 2011. u 18:00

Ako se sud u drugim slučajevima povede za pravomoćnom presudom, HRT će izgubiti milijune

Hrvatska radiotelevizija (HRT) izgubila je spor iz 2005. godine protiv svojega bivšeg zaposlenika koji je podnio tužbu sa zahtjevom za utvrđenje da je s HRT-om sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a ne – kako je HRT tvrdio – ugovor o djelu. Riječ je o prvoj pravomoćnoj presudi protiv HRT-a po toj osnovi.

Protivno Zakonu o radu, HRT je četiri i pol godine sa svojim zaposlenikom svaki mjesec sklapao ugovor o narudžbi i korištenju autorskog djela ili ugovor o autorskoj suradnji. Prema pravomoćnoj presudi Županijskoga suda u Zagrebu iz veljače 2011. godine, to znači da je HRT u stvarnom i formalnom smislu prikrivao ugovor o radu jer je zaposlenik obavljao sve poslove kao da je zaposlen na ugovor o radu. Prema presudi, HRT je dužan isplatiti sve materijalne zaostatke i zaposliti ga na ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Osim toga, sud smatra da je HRT time izbjegavao svoje propisane obveze iz mirovinskoga i zdravstvenog osiguranja, porezne obveze i radno-pravnu zaštitu koju bi tužitelj imao temeljem ugovora o radu. Time je HRT, osim duga zaposleniku, počinio i prekršaje s osnove plaćanja poreza, prireza i davanja nadležnim institucijama koji povlače novčane kazne. U odvjetničkom uredu Mihočević i Bajs, specijaliziranom za radne sporove, koji je vodio slučaj, smatraju da će i svi drugi istovjetni sporovi završiti u korist tužitelja. “Ako sud primijeni ovakvo pravno stajalište u takvim drugim pravnim slučajevima, predviđa se da će HRT zaposlenicima morati isplatiti višemilijunske iznose”, kažu iz ureda Mihočević i Bajs.

HRT se, pak, branio tezom da s tužiteljem nije sklapao ugovor o radu na određeno vrijeme za razdoblje dulje od tri godine, pa se ne može smatrati radnikom u smislu odredba Zakona o radu. No, sud je presudio drukčije. “Prema Zakonu o radu, svaki ugovor koji svojim sadržajem predstavlja ono što karakterizira radni odnos stvara pretpostavku o radnom odnosu, dakle sklopljen je ugovor o radu”, objašnjava presudu Viktor Gotovac, stručnjak za radno i socijalno pravo s istoimene katedre Pravnog fakulteta u Zagrebu. Slijedom toga, ugovori o djelu koji je tužitelj sklapao s HRT-om zapravo su ugovor o radu, bez obzira na njihov naziv. Kako zakon propisuje i to da poslodavac ugovor o radu najdulje može sklapati tri godine, to znači da je konkretno riječ o ugovoru na neodređeno vrijeme.“Ovakva sudska odluka uvažava korist radnika i uređuje konkurenciju na tržištu rada, gdje se često koriste ‘zaštite’ rada na crno i kao takvu ovu presudu treba pozdraviti”, kaže Gotovac i dodaje da će se takvim odlukama sužavati prostor manipulacijama i sivom tržištu rada u medijima. Slaže se s mišljenjem odvjetničkog ureda Mihočević i Bajs da je riječ o odluci koja bi mogla utjecati i na druge takve buduće slučajeve. Iz porezne uprave nismo dobili podatak kolika ja prekršajna kazna jer je, kako oni tvrde, riječ o poslovnoj tajni.
(Tena Džodan)

Bez komentara

HRT: Vode se 53 spora
Protiv Hrvatske radiotelevizije od listopada prošle godine vode se 53 pravna spora po osnovi nezakonita tretiranja ugovora o radu. Tri su slučaja riješena nagodbom, a jedan je odbačen kao neosnovan. Iz odjela s javnošću Hrvatske radio-televizije komentar izgubljenog radnog spora nismo uspjeli dobiti.

Komentirajte prvi

New Report

Close