Druga strana medalje: Dio sezonaca s diplomom radi 16 sati za 3.500 kuna

Autor: Poslovni.hr , 13. lipanj 2016. u 11:41
Foto: Thinkstock

Da su se ugostitelji i hotelijeri našli u spomenutom problemu dijelom i zbog odnosa prema sezoncima koji ne žele pristati na desetosatni radni dan za malu plaću, smatra Jasminka Lemo, predsjednica Udruge nezaposlenih Splitsko-dalmatinske županije.

Hrvatska udruga poslodavaca prije desetak dana požalila se da nemaju koga angažirati na sezonskim radnim mjestima, da ih potencijalni radnici ucjenjuju i traže od njih isplatu dnevnica, plaću u neto iznosu, osiguran smještaj, plaćene režije… Poslodavce iz sektora ugostiteljstva i turizma najviše je pogodilo to što ne mogu u većoj mjeri zapošljavati strance, s naglaskom na one iz Bosne i Hercegovine, jer je broj radnih dozvola koje izdaje država ograničen.

Da su se ugostitelji i hotelijeri našli u spomenutom problemu dijelom i zbog odnosa prema sezoncima koji ne žele pristati na desetosatni radni dan za malu plaću, smatra Jasminka Lemo, predsjednica Udruge nezaposlenih Splitsko-dalmatinske županije. U redovima ove udruge ima, naime, i onih koji su, silom životnih prilika, godinama radili na sezonskim poslovima, a većina ih takvo iskustvo više ne bi ponovila.

"Riječ je tu mahom o visokoobrazovanim ljudima koji su prihvaćali poslove konobara, kuhara, sobarice ili čistačice, s obzirom da se boljih poslova, primjerice recepcionara, nisu mogli "dočepati". U svakom slučaju, prosječna plaća za koju su radili iznosila je 3500 kuna, no za taj iznos bili bi angažirani i po 16 sati dnevno u špici sezone! Pojedinci su radili "na crno", no i oni koji su bili prijavljeni tvrde kako ih papir nije zaštitio od izrabljivanja. Premda im je, naime, ugovorom definiran slobodan dan te pravo na odmor, odnosno dnevnu pauzu, oni, praktički, nisu znali što je to. Nakon odrađene smjene bi još čistili apartmane u kući poslodavca i zalijevali mu cvijeće! Pratim oglase i vidim kako neki ugostitelji svaka dva mjeseca objavljuju potražnju za novim osobljem. Ljudi im vjerojatno bježe jer su eksploatirani", govori za Slobodnu Dalmaciju Jasminka Lemo iz Udruge nezaposlenih.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close