Najveća poruka PWC-ovog izvještaja je da je u Agrokoru potpuno izostao institut korporativnog upravljanja, i to u najvećoj kompaniji hrvatskog gospodarstva, navode u stranci Pametno, analizirajući naglaske iz revidiranih financijskih izvještaja Grupe za 2016. godinu. Nisu funkcionirale interne kontrole tvrtke niti nadzorni odbor niti odbor revizora. Kako, što se dogodilo? Svi financijski i operativni troškovi u stvarnosti su sastavni dio Agrokora, vežu se samo uz Agrokor i morali su biti bezuvjetno prikazani u financijskim izvješćima Agrokora, a njih nema. Što se kredita tiče, namjerno je prikazano manje zaduženje od stvarnog, što je oštetilo vjerovnike i sve ostale investitore. To je, nažalost, najvažniji dio za vjerovnike jer su sada projekcije duga dosta veće od onih nakon uvođenja Lex Agrokora.
– Toliko je spornih momenata u ovom izvještaju, a Hrvatskoj, ukoliko hitno ne promijeni smjer, ne gine isti scenarij kao i Agrokoru – kaže Maja Vehovec, voditeljica Foruma za gospodarstvo i potpredsjednica stranke Pametno i dodaje – Razlika između knjigovodstvene i fer, tržišne vrijednosti imovine isto je krivo navedena. Čak su i pozajmice prikazane kao stvarna gotovina što nije bilo točno. Oštećeni su vjerovnici i mogući investitori radi svjesnog prikazivanja veće likvidnosti od stvarne, a pozajmice nikad nisu vraćene. Računovodstvene pogreške su katastrofalne i ukazuju na namjernu prijevaru u cilju obmanjivanja dionika Grupe jer svo vrijeme dojam je kako novca ima više, a zapravo nema. Zato pozivamo institucije da konačno odrade svoj posao i kazneno procesuiraju sve odgovorne, bez iznimki.
Pitanje je kako će Agrokor uopće nastaviti s poslovanjem, obzirom da sada treba osigurati nova sredstva za dodatne obveze ili ispregovarati otpis s vjerovnicima, zaključuju u Pametno, ističući kako je nemoguće da nitko u državnom vrhu godinama nije znao za ovakvo loše stanje. S ovolikim korekcijama očito je da je ministar Marić na svojoj poziciji bio svjestan problema u Agrokoru zbog čega bi morao preuzeti odgovornost i nakon ovoga odstupiti – ističe Vehovec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Phil Knight je godinama poslovao bez likvidnosti dok je stvarao Nike. Svake godine uzimao je duplo vece kredite i sav novac je trosio na sve vecu kolicinu obuce. Na posljetku je izasao na IPO i danas imama to sto imama. E sad, bio je to velik rizik i puno stresa. Mnogi Hrvati, a cini se i politicka elita ne zna tko je Phil Knight i kako je on to uspio. Eto nadam se da cu makar ljudima sto su ovo procitali skrenuti paznju. Ako nekoga zanima to informacije su iz knjige. Knjiga je jako dobra i zanimljivo pisana. Zove se Shoe dog i preporucujem ju kao zabavno i poucno štivo.
p.s. treba znati englski. Ne znam ima li hr. verzija.
Sto reci, tko zeli ostati, fakat, neka plati i 99% poreza za glupost… treba uciti an greskama, a jedna je ostanak u ovoj zemlji. Bit ce jos CA i drugi, sve je ovdje trulo i u mulju.
Nokia je prije deset godina vrijedila pet puta više nego sada a Apple je prije petnaestak godina bio pred propasti. Ergo, zašto nebi, uz dobar management, Agrokor za pet-šest godina vratio dioničarima uloženi novac ?
“Ovi poražavajući brojevi dokaz su katastrofalno lošeg upravljanja, a i namjerne prijevare….” ovo vrijedi i za rad svih Vlada u zadnjih 20 godina, samo bi na kraju trebalo dodati: “građana!”.
Uključite se u raspravu