Ne prolijevajte mlijeko iako je kontaminirano aflatoksinima, nahranite svinje! Poruka je ovo farmerima bivšeg ministra znanosti Radovana Fuchsa za kojega je domaća struka suglasna da je među znanstvenicima najveći autoritet kada je riječ o toksinima.
Fuchs ide i korak dalje te tvrdi da se potpuno nepotrebno radi histerija koja će za posljedicu imati goleme štete. Smatra da su i Ministarstvo poljoprivrede i mljekarska industrija morali odreagirati znatno razumnije, a ne prestati s otkupom mlijeka. "Mlijeko s koncentracijom aflatoksina do 0,06 mikrograma doista ne predstavlja opasnost. Jedno od mogućih rješenja je da se takvo mlijeko razrijedi s većim količinama mlijeka u kojemu nema toksina i na taj način toksičnost spusti na gotovo zanemarive razine," tvrdi Fuchs i opominje da je "prolijevanje mlijeka da li u kanalizaciju ili na njive u sadašnjim okolnostima i grijeh i velika šteta".Da ga dežurni dušebrižnici ne bi počeli etiketirati Fuchs podsjeća kako je Svjetska zdravstvena organizacija kao normu prihvatila 0,5 posto mikrograma aflatoksina na kilogram mlijeka što su u svoje nacionalne standarde preslikali u SAD-u, Rusiji ali i nama susjednoj Srbiji. Europska unija se, vjerojatno kako bi zaštitila svoje proizvođače, odlučila za 0,05 mikrograma što je i Hrvatska preuzela. "To je standard i treba ga poštivati.
Međutim, u situacijama kao što je sadašnja ne treba ishitreno poticati paniku i afere nego tražiti najrazumnije rješenje, a ono je, čini se, izostalo," ocjenjuje Fuchs i za ilustraciju navodi kako se istodobno nitko i ne osvrće na podatak da razina aflatoksina za suhe smokve koju je prihvatila i EU iznosi između osam i deset mikrograma. U petak, dva tjedna nakon izbijanja afere s kontaminiranim mlijekom ponovno je o problemu javno progovorio i resorni ministar Tihomir Jakovina. On je javnosti otkrio kako su "mljekare obustavile otkup od nekih kooperanata, no o tome nisu obavijestile ministarstvo.Dukat se prvi oglasio objavivši da je "na temelju rezultata analiza privremeno obustavljen otkup na 180 farmi te da će za pet dana analizu ponoviti. U toj mljekarskoj industriji potvrdili su nam da je riječ o 24.000 kilograma mlijeka što je 4,3 posto od ukupnih količina koje dnevno otkupe od svojih kooperanata, no nisu nam odgovorili gdje će završiti sporno mlijeko. Taj su dio problema ostavili svakom farmeru na brigu. I iz Vindije su u kratkom pojašnjenju tek iznijeli da su u suradnji s Veterinarskom inspekcijom utvrdili kako je među njihovim kooperantima pet rizičnih farmi pa je od njih do daljnjega zaustavljen otkup mlijeka. Problem su nastavili rješavati partnerski, naglašavaju u Vindiji, te navode kako su kooperantima ponudili kontroliranu stočnu hranu iz vlastite proizvodnje s mikofiksatorima koji sprječavaju izlučivanje aflatoksina u mlijeku.
Osječki Meggle je također izvijestio da "od 21. veljače otkupljuje isključivo mlijeko koje je testirano i čiji nalaz dokazuje da je mlijeko ispod granične vrijednosti za aflatoksin". Iz Megglea ističu da podupiru svoje kooperante na najbolji način. Neslužbeno se pak doznaje da je ta mljekarska industrija obustavila otkup mlijeka na 280 farmi.Sve mljekarske industrije već godinama kooperante opskrbljuju i stočnom hranom kontroliranoga porijekla stoga dosadašnji rasplet situacije oko aflatoksina kod tajnika Poljoprivredne komore Damjana Bogdanovića otvara mnoge dvojbe. "U lancu odgovornosti sve se srušilo na farmere, njih se proziva radi ishrane stoke zaraženom hranom, a ni ministarstvo ni mljekare već dva tjedna ne saniraju problem koji se mogao riješiti u samo tri-četiri dana, smatra Bogdanović. Podsjeća da je industrija mlijeka ne tako davno, radi smanjivanja troškova transporta, jednostrano otkazala otkup većem broju malih proizvođača pa mu se čini da je dijelom zapravo opet na sceni ista priča. Zbog pada potrošnje vjerojatno su narasle i zalihe pa mljekare i zbog toga ciljaju smanjiti otkup.
Država otkupljuje mlijeko za biodizel
Spašavanje farmera
Ministarstvo poljoprivrede djelomično će obeštetiti proizvođače kojima mliječna industrija nije otkupila mlijeko, a iz robnih rezervi će dobiti zdrav kukuruz u zamjenu za zaraženu hranu, rekao je u nedjelju ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina izlažući akcijski plan po kojemu će se za to izdvojiti oko pet milijuna kuna. Mlijeko koje nije otkupljeno zbog povećane količine aflatoksina odvozit će se u tri bioenergetska postrojenja u Slavoniji, kazao je Jakovina. Ministarstvo je objavilo da će u ponedjeljak početi s otkupom mlijeka koje mliječna industrija ne želi otkupiti. Mlijeko će se, navodno, otkupljivati po istoj cijeni. "Hrvatsko mlijeko je najkvalitetnije i najsigurnije u regiji. Jakovina je rekao da će se podaci o procjeni štete znati početkom tjedna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.iz robnih rezervi će dobiti zdrav kukuruz u zamjenu za zaraženu hranu, rekao je u nedjelju ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina izlažući akcijski plan po kojemu će se za to izdvojiti oko pet milijuna kuna
drzavo dajte cjelokupan put zarazene hrane do krava da ne pomislimo da nas građane ne drzite za volove jer nemozemo davati mljeko ali mozemo placati stete
Uključite se u raspravu