6.839 poslodavca ne isplaćuje plaće svojim radnicima

Autor: Poslovni.hr/H , 15. kolovoz 2015. u 09:47
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Popis ne sadrži podatke o poreznim obveznicima koji nisu dostavili obrazac JOPPD, kao ni o onima koji su prikazali neisplatu plaće ali ne tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od zadnjih šest mjeseci za 2015. godinu.

Plaće u Hrvatskoj ne isplaćuju ukupno 6.839 poslodavaca s 22.009 zaposlenih, pokazuju najnoviji, u petak objavljeni ažurirani podaci Porezne uprave koji se odnose na neisplatitelje plaća za razdoblje obračuna od siječnja do lipnja ove godine.

Statistički pregled poreznih obveznika, poslodavaca koji prema dostupnim podacima ne isplaćuju plaće, pokazuje da plaće ne isplaćuje 5.687 pravnih osoba s 18.846 zaposlenih te 1.152 fizičke osobe s 3.163 radnika. Ti su podaci formirani na temelju dostavljenih obrazaca JOPPD u kojima su poslodavci iskazali neisplatu plaće i naknadnu isplatu zaostale plaće i to za obračunsko razdoblje od siječnja do lipnja 2015. godine (kriterij tri mjeseca uzastopno i kriterij tri mjeseca u vremenskom razdoblju od šest mjeseci), objašnjavaju iz Porezne uprave koja je najnoviji popis objavila danas na svojim mrežnim stranicama.

Pritom napominju kako popis ne sadrži podatke o poreznim obveznicima koji nisu dostavili obrazac JOPPD, kao ni o onima koji su prikazali neisplatu plaće ali ne tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od zadnjih šest mjeseci za 2015. godinu.

Također na popisu nisu poslodavci koji su prikazali isplate plaća u tekućoj godini, iskazanih na obrascu JOPPD, ali nisu isplatili plaće za razdoblja prije 1. siječnja 2014. i to iz razloga što za razdoblja prije uvođenja obrasca JOPPD Porezna uprava nema analitičkih podataka o isplati plaće već ima samo podatke o obvezama javnih davanja po osnovi plaće. Popis ne sadrži podatke o poreznim obveznicima koji nisu isplatili plaće, ali su prikazali isplatu plaće te su se zadužili za javna davanja kao da su isplatili plaću. Porezna uprava ujedno poziva sve radnike koji ne primaju plaću ili nisu primili zaostale plaće, a čiji poslodavac se ne nalazi na objavljenom popisu da to prijave na besplatni broj telefona 0800 49 49. Na osnovi prijave izvršiti će se dodatni nadzor i analiza podataka te će se formirati posebna lista takvih poslodavaca.

Isto tako iz Porezne uprave pozivaju radnike da prijave i sve ostale činjenice za koje smatraju da nisu ispravno iskazane. Objava popisa poslodavaca koji svojim radnicima ne isplaćuju plaće omogućena je Zakonom o porezu na dohodak. Tim je zakonom propisano da Porezna uprava, temeljem prikupljenih podataka na obrascu JOPPD, može na svojim mrežnim stranicama objaviti popis poreznih obveznika/poslodavaca koji ne isplaćuju plaću svojim radnicima, odnosno koji su na dostavljenim obrascima tri mjeseca uzastopno ili tri mjeseca u vremenskom razdoblju od šest mjeseci iskazali samo obračun doprinosa bez isplate plaće.

Iz Porezne uprave napominju kako popisi poreznih obveznika koji prema dostupnim podacima ne isplaćuju plaće, koji se objavljuju na njihovim internet stranicama, nisu usporedivi iz razloga što se kod svake nove objave popisa povećava broj razdoblja za koje se podaci iskazuju. Prvi popis neisplatitelja plaća Porezna je uprava objavila sredinom srpnja prošle godine i na njemu je tada bilo 7.038 poslodavaca.

Komentari (4)
Pogledajte sve

Najveći dužnik radnicima za plaće je gdje je poslodavac Država koju vodi SDP-ova Vlada Zorana Milanovića i Kukuriku koalicija.

I nikom ništa.

Naslov članka bi trebao biti u obliku pitanja “Zašto 6.839 poslodavaca ne isplaćuje plaće svojim radnicima?”…
politika pribijanja na javni stup srama se nastavlja…dok se za određene koji su se našli u “teškoćama” rade iznimke…pa se opraštaju i otpisuju dugovi kroz predstečajne i stečajne postupke…dok isti nastavljaju poslovati kroz novoosnovane tvrtke…
a velika većina od ovih 6.839 nije u mogućnosti namiriti državi sva moguća i nemoguća davanja nametnuta od države…koja poduzima sve kako bi zatrla i malo poduzetničkog duha koji još postoji….a sve kako bi imala za namiriti tisuće i tisuće političkih uhljeba zaposlenih u neučinkovitom državnom aparatu…

Podatak je daleko od istine.

Ako nemaš za plaću…nećeš niti prijavljivati obavezu / JOPPD/….

A U OVU DRUGU SKUPINU SPDAJU:
– SVI STEČAJEVI ….gdje stečajni predaju obrasce , a nema novaca za plaće
– svi predstečajevi …slično
– sva poduzeća gdje nema zaposlenih …..a poslodavac je osnivač…

New Report

Close