IGH je upravo objavio dokument koji pokazuje koliko je situacija loša

Autor: Poslovni.hr , 28. kolovoz 2013. u 12:52
Jure Radić, IGH; Photo: Zarko Basic/PIXSELL

Od 2009. godine IGH je izgubio više od 50% prihoda. Prihodi Grupe i Društva su smanjeni za gotovo 400 milijuna kuna u odnosu na 2009. godinu, što je rezultiralo krizom likvidnosti te nemogućnošću servisiranja duga.

Tvrtka IGH objavila je Izmijenjeni Plan financijskog i operativnog restrukturiranja društva. 

Od 2009. godine IGH je izgubio više od 50% prihoda, stoji u dokumentu.

Evo što se još navodi u dokumentu:

Prihodi Grupe i Društva su smanjeni za gotovo 400 milijuna kuna u odnosu na 2009.  godinu uz negativan EBITDA što je rezultiralo krizom likvidnosti te nemogućnošću  servisiranja duga bez prodaje imovine. 

Iako gubitak prihoda u najvećoj mjeri proizlazi iz kontrakcije potražnje u građevinskom sektoru, postojeći problemi, kažu iz tvrtke, također proizlaze iz sljedećeg:

– nefokusirana korporativna strategija u prošlosti, neselektivne investicijske odluke te diverzifikacija Društva i Grupe u aktivnosti razvoja nekretnina i turizma odnosno značajnih ulaganja u zemljišta i projekte koji nisu izvedeni, ali su značajno povećali dug te iscrpili likvidnost temeljnih operacija (preko 500 m kuna ulaganja u zemljišta u ranom stupnju razvoja u Dubrovniku, Šolti, Zagrebu itd.). 

– značajne neefikasnosti u poslovnom modelu osnovnog poslovanja (projektiranje,nadzor i vođenje projekata, hidrotehnika, geotehnika, laboratorijska ispitivanja) s neadekvatnim sustavima kontrole troškova (kooperanata, zaposlenika itd.) te kašnjenje u provođenju mjera restrukturiranja. Društvo je započelo i intenziviralo proces operativnog restrukturiranja tijekom 2010. godine kada su smanjeni troškovi rada i ostali troškovi za 140 m kuna.

– neadekvatna te prekompleksna organizacijska i korporativna struktura i model upravljanja te nedostatak adekvatnog sustava financijskog izvještavanja koji u velikoj mjeri smanjuju transparentnost poslovanja te onemogućavaju mehanizme kontrole troškova i efikasno upravljanje poslovanjem

Uslijed pada potražnje u građevinskom sektoru, neselektivnih investicijskih odluka prilikom ulaganja u nekretninske projekte koje nisu pratile analitičke studije isplativosti, investiranje u djelatnosti koje nisu povezane sa temeljnim poslovanjem (turizam) te početak restrukturiranja tek početkom 2010. godine, IGH se nalazi u situaciji značajno otežane likvidnosti te upitne neograničenosti poslovanja bez dokapitalizacije i trenutnog provođenja mjera financijskog i operativnog restrukturiranja s ciljem re-fokusiranja poslovnog modela na osnovno inženjering poslovanje te značajnog smanjenja duga. 

Dokument je objavljen na stranicama Zagrebačke burze, a u cijelosti ga možete pročitati u prilogu. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

ma nemojte se zanositi, moraju formalno objaviti ovaj plan jer je to ceremonijalni zahtjev zakona o predstečajnoj nagodbi.

kad vidim njihov plan operativnog restrukturiranja, uistinu se zabavim, pa to je tvrtke koja sebe naziva najjačom inženjerskom tvrtkom u europi, a plan im je:

– smanjiti broj zaposlenih (i to u projektiranju iako tvrde da im gubitke stvaraju nekretninski i turistički biznis)
– promijeniti financijski model korištenja službenih automobila
– integrirana upotreba printera.

bilo bi smiješno da nije krajnje žalosno, ako predstečajna nagodba i dijelom uspije, teško će oštetiti niz solidnih manjih tvrtki na račun ove rupe bez dna i banaka koje su ih podupirale bez imalo pameti a sad bi htjele izbjeći štetu koju zaslužuju snositi.

Konačno da dočekamo i taj dan prvi put da sam Jure priznaje lošu situaciju u IGH-u. Dionica može na 50 kuna lagano više nema brane.

New Report

Close