Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, dok se tečaj eura probio iznad razine od 1,30 dolara, jer je nakon maratonskih pregovora u Bruxellesu postignut dogovor kojim će Cipar dobiti 10 milijardi eura pomoći i tako izbjeći kolaps bankarskog sustava.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 6,30 sati bio u plusu 1,8 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji ojačale između 0,5 i 1,3 posto.
U Šangaju cijene stagniraju, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 6,30 sati bio u plusu 0,8 posto.
Nakon maratonskih pregovora između ciparskog predsjednika Nicosa Anastasiadesa i čelnika Europske unije, Europske središnje banke i Međunarodnog monetarnog fonda, rano jutros postignut je sporazum o pomoći toj državi od 10 milijardi eura, koji su potvrdili i ministri financija eurozone.
Taj sporazum, kojim je izbjegnut kolaps ciparskog bankarskog sustava nekoliko sati prije isteka krajnjeg roka, predviđa zatvaranje druge po veličini ciparske banke Laiki. Depoziti manji od 100.000 eura bit će prenijeti iz te u Bank of Cyprus, dok bi depoziti iznad 100.000 eura, koji po zakonima EU-a nisu osigurani, bili zamrznuti i koristili se za rješavanje dugova.
Da bi dobio međunarodnu pomoć od 10 milijardi eura, Cipar je morao osigurati vlastiti doprinos od 5,8 milijardi eura.
Uz to, Cipar mora drastično smanjiti svoj pretjerano veliki bankarski sektor, srezati proračun, provesti strukturne reforme i privatizaciju državne imovine, a međunarodnu pomoć koristit će za dokapitalizaciju zdravog dijela bankarskog sustava i održavanje proračuna.
Time je okončana neizvjesnost, koja je prijetila kolapsom ciparskog bankarskog sustava, bankrotom, pa čak i isključivanjem Cipra iz eurozone, zbog čega su prošloga tjedna svjetska tržišta bila pod snažnim pritiskom.
„Zahvaljujući sporazumu, porasla je sklonost ulagača prema riziku. Provesti taj sporazum bit će teško, no problem može biti riješen. Nakon ovoga, šira slika izgleda sasvim dobro“, kaže Kyoya Okazawa, direktor u BNP Paribas banci.
Nakon dogovora o rješavanju ciparskih problema, euro je na valutnim tržištima znatno ojačao. Rano jutros dosegnuo je 1,3050 dolara, dok je u petak navečer iznosio 1,2985 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena eura skočila je sa 122,60 na 123,60 jena.
„Dogovor o Cipru smanjit će pritisak na europsku valutu, no teško je za očekivati znatnije jačanje eura, s obzirom na recesiju u eurozoni i na to da kamate u tom bloku neće tako skoro biti podignute s rekordno niskih razina“, kaže Hiroshi Maeba, direktor u banci UBS.
I dolar je ojačao prema japanskoj valuti, pa je njegov tečaj porastao s 94,50 jena, koliko je iznosio u petak, na 94,85 jena.
Nakon što je u petak porasla za 1,2 dolara, jutros je terminska cijena nafte na burzi u New Yorku ojačala daljnjih 40-ak centi, na 94,10 dolara po barelu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu