Kada su u pitanju trendovi plaćanja radnika na globalnoj razini, stvari su se proteklih godina uvelike promijenile.
Dok je prije 20 godina izdvajanje za bonuse i ostale varijabilne oblike plaćanja godišnje iznosilo svega 7,6 posto budžeta, sada je dosegnut rekord od 12,9 posto. Do tih postotaka došlo se u istraživanju o navikama plaćanja koje provode poslodavci u različitim industrijama diljem svijeta, a koje je proveo američki konzultant specijaliziran za problematiku ljudskih resursa Aon Hewitt.
Spomenuta analiza napominje da se istodobno izdvajanje za temeljnu plaću spustilo s četiri na 2,9 posto. A brojni su razlozi zbog kojih se stvari kreću u korist bonusa, a nauštrb plaća pri čemu se želje za uštedama izdvajaju kao glavni. "U vremenu kad gospodarstva ne postižu sjajne rezultate, budžeti kompanija sve su ograničeniji. Upravo zato vodstva kompanija moraju biti kreativnija po pitanju investiranja u resurse kojima raspolažu", komentar je Jeana Phillipsa, profesora Pennsylvania sveučilišta.
No priča s favoriziranjem bonusa mač je s dvije oštr-ice, upozorava njegova kolegica Felice Klein s sveučilišta Michigan. "Visokokvalitetni zaposlenici vole bonuse odnosno plaćanje po učinku jer ih se nagrađuje za dobre rezultate, ali bonusi znaju uzrokovati i nervozu kod zaposlenika jer im je teže planirati koliko će zaraditi i kako će taj novac rasporediti", objašnjava profesorica Felice Klein.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu